Yunanistan’da Kürt gazeteciler darp edilerek gözaltına alındı

Yunanistan polisi, Kürt gazeteciler Çağdaş Kaplan ve Berçem Mordeniz’i, Atina Syntagma Meydanı’nda polis şiddetini görüntüledikleri için darp ederek gözaltına alındı. Akropolis Karakolu’nda gözaltında tutulan gazetecilere işkence yapıldığı öğrenilirken, uluslararası basın kurumlarına çağrı var.

Yunanistan’da Kürt gazeteciler darp edilerek gözaltına alındı

 

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Syntagma Meydanı’nda bir kişinin ters kelepçe ile darp edilerek gözaltına alınmasını görüntüleyen Kürt gazeteciler Çağdaş Kaplan ve Berçem Mordeniz darp edilerek gözaltına alındı.

Gazete Karınca'da yer alan habere göre, iki gazeteci basın kartları olmasına rağmen gözaltına alındı ve bu sırada darp edildi.

Gazeteciler Akropolis Karakolu'na götürüldü. 

Gözaltına alınan gazeteci Çağdaş Kaplan Gazete Karınca'ya gönderdiği mesajda uluslararası basın kuruluşlarından avukat talebinde bulundu.

Kaplan hem kendisinin hem de Mordeniz'in ters kelepçe ile darp edilerek gözaltına alındığını belirterek "Polis şiddetine tanık olanların, karakola girmesine izin verilmedi. Yurttaşlar şahitlik etmek istedi ama izin verilmedi" dedi.

Gözaltındaki gazeteci Berçem Mordeniz'in astım hastası olduğunu söyleyen Kaplan pandemi koşullarına rağmen 30-40 kişilik bir yerde tutulduklarını ve Mordeniz'in ilaçlarının kendisine verilmediğini dile getirdi. 

Çağdaş Kaplan, “Akropolis Karakolu’nda salgına ilişkin hiçbir önlem yok. 30-40 kişi içeride… İşkence uygulaması devam ediyor. Virüse yakalanırsak sorumlusu Yunanistan polisidir” dedi ve ekledi: “Yunanistan polisi, Akropolis Karakolu’nda şu an iki gazeteciye işkence yapıyor.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler