Yasak tanımayan kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü için hazır

Bu yıl 18’incisi gerçekleştirilecek ve saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi önüne çağrı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar Anadolu Yakası’ndan vapurlarla Avrupa yakasına geçmeye başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İstiklal Yasak’ açıklamasına karşın kadınlar yürüyüşte kararlı.

Yasak tanımayan kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü için hazır

 

Bu yıl 18’incisi gerçekleşecek İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü saat 19.30’da İstiklal Caddesi üzerindeki Fransız Kültür Merkezi önünden başlayacak. Her yıl binlerce kadının katılımı ile gerçekleşen Feminist Gece Yürüşü’ne bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi binlerce kişinin katılması bekleniyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile bu yıl Feminist Gece Yürüşü’nün İstiklal Caddesi üzerinde yapılması yasaklanırken, polis yürüyüş öncesinde, yürüyüşün yapılacağı İstiklal Caddesi ve caddeye çıkan tüm sokakları abluka altına aldı. Birçok kadın örgütü ise yasakları tanımadıklarını ve yürüyüşü gerçekleştirmek için alanda olacaklarını duyurdu.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nün yasaklanmasının ardından Taksim ve Şişhane metro istasyonları ile Taksim-Kabataş Füniküler hattı İstanbul Valiliği’nin kararıyla kapatıldı. İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün sokaklar polis tarafından kapatılırken, yurttaşların caddeye girişine izin verilmiyor. Taksim Meydanı ve Fransız Kültür Merkezi önünde ise polis ablukası yaşanıyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler