Uyanık, inatçı, kapsayıcı olalım, örgütlü olalım

SEÇTİKLERİMİZ - İrfan AKTAN’nın 1+1 Forum’daki Mutlu ÖZTÜRK ile söyleşisi: 13 Ekim’de gözaltına alındı, ardından tutuklandı, üç buçuk aydır cezaevinde. İsnat edilen suç “savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganı atmak, dahası “kaldırımda beklemek”. İlk duruşması 21 Şubat’ta. HDP Şişli İlçe Başkanı Mutlu Öztürk’e bağlanıyoruz.

Uyanık, inatçı, kapsayıcı olalım, örgütlü olalım

Haberlerde “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” dediğiniz için tutuklandığınız yazıldı. Tam olarak neyle suçlanıyorsunuz? Hakkınızda iddianame hazırlandı mı? Şu anki yasal süreç ne?

Mutlu Öztürk: Ben ve sekiz arkadaşımın hukuk süreci, hakkımızdaki iddia ve yaşadıklarımızın özeti şöyle: 13 Ekim 2019’da, Yıldız Yokuşu’nda, Beşiktaş HDP binası önünde ve civarında gözaltına alındık. 14 Ekim’de 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandık. Metris’te bir geceden sonra, 15 Ekim’de Silivri 5 no’lu L Tipi Cezaevi’ne getirildik. İddianame dedikleri, 21 Kasım’da savcı tarafından hazırlanıp 29. Ağır Ceza tarafından 5 Aralık’ta kabul edilmiş. İlk duruşma, 21 Şubat 2020, 10:30’da Çağlayan’da görülecek. 120 günlük bir tutsaklığın ardından.

İddianamede size atfedilen suç ne?

İddianame dedikleri beş-altı paragraftan oluşan tek sayfada gösterdikleri sebep aslında: TCK 53/1, TMK 7/2 ve 2911 sayılı yasanın 28/1’ini ihlâl. Yani, biz fanilerin diline tercüme edersek, YPG propagandası yapmak ve gösteri yürüyüşleri kanununa uymamak. Meali, “Savaşa hayır dediler, biz de aldık”. Sadece meal de değil, yanlış anlaşılmasın. Dava dosyasında, Beşiktaş Emniyet’in savcıya yolladığı tahkikat evrakı arasındaki “Açık Kaynak Araştırma Tutanağı”nda  –Twitter kastediliyor olmalı– bu slogan da zikrediliyor:) Gerçekten. Bir video-haber “yorumlanırken”, “şahıslar bu 14 saniyelik kayıtta görünmese de” dendikten sonra, “grubun ‘savaşa hayır, barış hemen şimdi’ şeklinde slogan attığı görülmüştür” cümlesi gerçekten var. Hem de büyük harfle yazılmış!

İrfan AKTAN'nın 1+1 Forum'daki Mutlu ÖZTÜRK ile söyleşisinin tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler