Usülsüzlükleriyle nam salan Mardin Kayyumu, Kadın Daire Başkanlığı'na yine bir erkeği atadı

Mardin Kayyumu, Belediyenin Kadın Daire Başkanlığı'na en son İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Abdurrahman Şahin'i getirdi. Şahin'e ayrıca Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı görevi verildi. Kadın Daire Başkanlığına yine bir erkeğin atanması kamuoyunda tepki çekti

Usülsüzlükleriyle nam salan Mardin Kayyumu, Kadın Daire Başkanlığı'na yine bir erkeği atadı


Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumunun değişmesinin ardından eski kayyum Mustafa Yaman tarafından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na görevlendirilen Mehtap Bingül’ün usulsüzlükler nedeniyle görevden alınmasının ardından yerine Abdurrahman Şahin isimli erkek atandı. 
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 16 Kasım 2016’da kayyum olarak atanan eski Mardin Valisi Mustafa Yaman tarafından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirilen Mehtap Bingül, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi tarafından görevden alındı. Hakkında başlatılan iç soruşturma neticesinde görevden alınan Bingül’ün daha sonra ailesine ait daireleri yüksek bedellerle belediyeye kiraladığı ortaya çıkmıştı. 19 Ağustos 2019’da belediyeye ikinci defa kayyum olarak atanan Mustafa Yaman, HDP döneminde Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirilen Gülizar İpek’i memuriyetten men ederek, yerine yeniden Bingül’ü getirildi. Yaman yerine Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu olarak atanan Mahmut Demirtaş, Bingül’ü yaptığı usulsüzlüklerden dolayı görevinden aldı. 
 
İki göreve birden getirildi 
Bingül’ün görevden alınmasının ardından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Abdurrahman Şahin getirildi. Şahin aynı zamanda Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak da görevlendirildi. 
 
"Kayyum zihniyetinin ürünü" 
Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bir erkeğin getirilmesini değerlendiren Gülizar İpek, önceki kayyum döneminde görevlendirilen Mehtap Bingül’ün yapmış olduğu hukuksuz işlemler nedeniyle görevden alınmasının doğru bir karar olduğunu ancak yerine bir erkeğin atanmasının kayyum zihniyeti ile atılmış bir adım olduğunu söyledi. Kayyumların kadın kazanımlarına dönük saldırıları başından bu yana takip ettiklerini dile getiren İpek, “Halkın iradesinin gasp edilerek kayyum atanmasının ardından ilk saldırıya uğrayan alanlar kadınların olduğu alanlar oldu. Yeni atanan kayyumun icraatlarından da anladığımız kadarı ile bu saldırılar devam edecek. Kadın biriminin başına bir erkeğin atanması, orada yürütülecek faaliyetlerin hangi zihniyet ile yapılacağının açık bir göstergesi. Demokratik ekolojik özgür kadın paradigmasından, eşit temsiliyetten vazgeçmiyoruz. Kadınların yönetimlerde yer almasından asla vaz geçmiyoruz. Hele hele kadın politikalar daire başkanlığına bir erkeğin atanmasını asla kabul etmiyoruz. Bu iktidarın kadın düşmanı politikalarının yansımasıdır. Bu kadını ötekileştirmek, hiçleştirmek ve kurumlardan uzaklaştırmaktır. İsmi üstünde Kadın Hizmetleri Daire Başkanlığı ve burada kadınlara dönük bir hizmet ortaya konacak. Kadınlar için politikalar üreten bir alana erkek atanması kadınları esas almayan kadın düşmanı cinsiyetçi politikaların sonucudur. Biz bu erkek egemen zihniyetle mücadele ediyoruz" diye konuştu. 
 

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler