Tutuklanan akademisyen Cihan Erdal için 2500 akademisyen imza verdi: Cihan'ı serbest bırakın

Kobanê soruşturmaları sırasında tutuklanan genç sosyolog Cihan Erdal'ın özgürlüğüne kavuşması için dünyanın bir çok bölgesinden 2500 akademisyen ortak bir açıklama yayınladı: Haksız suçlamalarla tutuklanan barış yanlısı genç sosyolog Cihan Erdal serbest bırakılsın

Tutuklanan akademisyen Cihan Erdal için 2500 akademisyen imza verdi: Cihan'ı serbest bırakın

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan sosyolog ve LGBTİ+ aktivisti Cihan Erdal’ın, tez saha çalışmasını sürdürmek üzere İstanbul’da bulunduğu 25 Eylül Cuma günü gözaltına alınmasının ardından başlatılan Cihan Erdal’a Özgürlük (#freecihanerdal) imza kampanyasına iki haftalık bir sürede toplam 2500 akademisyen imza verdi. Ancak, 2 Ekim'de Erdal’ın da aralarında olduğu 17 kişi tutuklandı. 

İmza metni 

 

Kampanyaya destek verenler arasında Enzo Traverso, Judith Butler, Etienne Balibar, Noam Chomsky, Silvia Federici, Toni Negri ve Wendy Brown gibi dünyaca ünlü birçok akademisyen bulunuyor.

 

İki bursu aynı anda kazanan tek akademisyen

Kanada’daki Carleton Üniversitesi, Cihan Erdal’ın tutukluğunun ilk gününden bu yana çok sayıda açıklama yaptı. Cihan Erdal’ın tez danışmanı Prof. Jackie Kennelly ise hafta başında Kanada medyasına yaptığı açıklamada, öğrencisinin Türkiye’deki aktif politikanın içinde uzun yıllardır yer almadığını vurguladı ve akıbetinden endişeli olduğunu ifade etti.

Üstelik Erdal, Kanada’nın en büyük araştırma bursu olan Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi Fonu ve Ontario Eyaleti Doktora Bursu’nu bu yıl aynı anda almaya hak kazanmış olan tek akademisyen.

Avrupa’daki gençlik kültürleri üzerine çalışan Cihan Erdal’a verilen destek Kanada başta olmak üzere Avrupa ve Amerika çapında her geçen gün artıyor. Şimdiden içlerinde Kamu Çalışanları Ulusal Sendikası, Kanada Öğrenci Federasyonu, Kanada Antropoloji Topluluğu ve Kanada Sosyoloji Derneği gibi ülkedeki başlıca sendika ve derneklerin yer aldığı topluluklar, iklim aktivisti, barış savunucusu ve umut vadeden genç sosyolog Cihan Erdal’ın serbest bırakılması talebiyle hükümetlerine baskı yapıyorlar. Cihan Erdal’a Özgürlük (#freecihanerdal) imza kampanyası güçlenerek devam ederken Erdal’ın ne zaman hâkim karşısına çıkarılacağı ise bilinmiyor.

 

İmza metninden

Türkiye hükümetinden Cihan Erdal’ı serbest bırakmasını talep ediyoruz

Kanada hükümetinden bu sürecin takipçisi olmasını istiyoruz. Haksız ve yersiz bir suçlamaya dayanan bu tutuklama, sosyal bilimler alanında parlak ve genç bir araştırmacının geleceğini riske atıyor. Dünyanın dört bir yanındaki üniversiteleri ve yüksek öğretim kurumlarını Cihan Erdal'ı tam bir özgürlük içinde araştırmalarını sürdürebilmesi için desteklemeye çağırıyoruz.

 

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilen Kobanê eylemlerine ilişkin operasyon kapsamında akademisyen Cihan Erdal, Prof. Dr. Beyza Üstün ve Can Memiş de 25 Eylül Cuma günü gözaltına alındı.

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Erdal, tez araştırması kapsamında İstanbul’daydı. 2 Ekim Cuma günü Cihan Erdal HDP’nin gözaltına alınan eski MYK üyelerinin de aralarında olduğu 17 kişiyle birlikte tutuklandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler