Türkiye ve Yunanistan'daki barış savunucularından çağrı: 'Akdeniz barış denizi olsun'

Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz krizine karşın Türkiye ve Yunanistan'daki barış savunucuları bir bildiri yayınladı. Doğalgaz kavgası yüzünden milliyetçiliğin köpürtüldüğüne dikkat çeken bildiri, "Akdeniz barış denizi olsun" mesajı veriyor

Türkiye ve Yunanistan'daki barış savunucularından çağrı: 'Akdeniz barış denizi olsun'

Türkiye-Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de başlayan deniz sınırları geriliminin barışçıl bir şekilde çözülmesini isteyen iki ülkenin savaş karşıtları, bir metin yayımladı. “Türkiye ve Yunanistan Halklarının Ortak Demokratik Sesi” ismiyle yayımlanan metinde, iki ülkenin hükümetleri, sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için anlaşmaya davet edildi. “Akdeniz, barış denizi olsun” vurgusunun yapıldığı yazıda, iki ülkeden çok sayıda kişi, parti, inisiyatif ve platformun imzası bulunuyor. 

Metnin tamamı şöyle:

Akdeniz barış denizi olsun…

Türkiye’de ve Yunanistan’da barıştan yana olanlar, demokratlar, ilericiler, sosyalistler, komünistler olarak iki ülke arasındaki gerginliğin çatışmaya dönme olasılığından tedirginlik duyuyoruz.

Gerek kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge, gerekse de Akdeniz’in petrol ve doğalgaz kaynakları konusundaki sorunlar barışçı bir biçimde çözülebilir. Ama açgözlü tekeller nedeniyle kavga konusu oluyor. Oysa tekellerin egemenliği altında, ülkelerimizin hiçbir zenginliği  yaşam koşullarımızı iyileştirmedi aksine doğal varlıkların acımasızca sömürülmesi bugün salgınlarla, kuraklıklarla, sellerle dünyamızı tehdit eden iklim yıkımına neden oldu.

Akdeniz’in paylaşımı kavgasından Türkiye ve Yunanistan halklarının çıkarı yoktur. Bölgemizde ve dünyada barış egemen olabilir. Barış içinde yaşayabilir, doğal zenginlik kaynaklarının çevre tahribatına yol açmadan hangi biçimde değerlendirileceğini birlikte kararlaştırabiliriz.

Emperyalistlerin Akdeniz’den, ülkelerimizden ve Kıbrıs’tan ellerini, üslerini ve silahlı birliklerini çekmelerini istiyoruz.

Yerli ve yabancı tekellerin Akdeniz’in doğalgazı ve diğer zenginliklerini paylaşma kavgasından kaynaklanan çatışmalara karşıyız.

Doğalgaz kavgası nedeniyle karşılıklı olarak tırmandırılan milliyetçilik ve silahlanma yarışına son verilmelidir. Bütün olanaklar savaş için değil, halkın ihtiyaçları için kullanılmalıdır.

İki ülkenin de hükümetlerini barışçıl bir çözüm üzerinde anlaşmaya davet ediyoruz.

Yunanistan ve Türkiye halklarını barışçıl çözüm için hükümetlerini zorlamaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Akdeniz tekellerin değil, bölge halklarının ve bütün canlılarındır. Barış hayatımızı insanca sürdürebilmenin ve dünyamızı yaşanabilir kılmanın tek yoludur.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler