Türk Metal MESS’le uzlaştı, Birleşik Metal İş ne yapacak?

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Türk Metal ile MESS uzlaştı. İşçilere ilk altı ay için yüzde 17, ikinci altı ay için ise yüzde 6 zam yapılacak. MESS, 5 Şubat’ta grev kararı alan Birleşik Metal İş’e de ilk altı ay için yüzde 18, ikinci altı ay için yüzde 6, sosyal haklara yüzde 20 zam teklif etti. Birleşik Metal İş bugün teklifi değerlendirecek.

Türk Metal MESS’le uzlaştı, Birleşik Metal İş ne yapacak?

 

SiyasiHaber

Metal sektöründe 130 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Türk Metal sendikası ile MESS arasındaki görüşmeler uzlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeye göre, işçilere ilk altı için yüzde 17, ikinci altı ay için  ise yüzde 6 oranın da zam yapılacak. Öte yandan MESS, 5 Şubat’ta greve çıkacağını duyuran  Birleşik Metal İş Sendikası’na da yeni bir teklif götürdü. MESS teklifinde ilk 6 ay için yüzde 18, ikinci altı ay için yüzde altı, sosyal haklara yüzde 20 zam önerdi. Birleşik Metal İş’ten yapılan açıklamada, MESS’in teklifinin bu akşam yapılacak toplantıda değerlendirileceği belirtildi.

 

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak

 

Türk Metal – MESS anlaşmasının detayları

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, önemli kazanımlar sağladıklarını söyleyerek, “Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme sendikamızın tarihine altın harflerle yazıldı” dedi.

Türk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre;

"- 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle, 12 TL’nin altında olan saatlik ücretlere, 12 TL’yi geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapılacak.

- Bunun üzerine tüm saatlik ücretlere, sözleşmenin birinci altı ayında yüzde 17 oranında zam yapılacak.

- İkinci altı ay için yüzde 6 oranında artış yapılacak.

- Üçüncü ve dördüncü aylar enflasyon oranında zama yapılacak.

- Tüm sosyal haklar birinci yıl yüzde 20 oranında, ikinci yıl ise enflasyon oranında artış yapılacak.

- Bütün bu artışların ilk altı aylık toplam değeri, ortalama yüzde 18.49 olacak.

- Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulaması bu sözleşme döneminde de devam edecek.

- MESS’in dayattığı üç yıllık sözleşme, esnek çalışma, deneme süresi ve denkleştirme, istirahat izin ücretlerini ödememe maddeleri geri çekildi."

 

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu

 

Türk Metal İş MESS’in önerisini bu akşam değerlendirecek

Dün Birleşik Metal İş Sendikası ile MESS arasında da MESS’in daveti üzerine bir görüşme gerçekleşti. MESS merkez ofisinde yapılan görüşmede MESS’in sunduğu yeni teklif  bu akşam yapılacak Birleşik Metal İş toplantısında görüşülecek.
Davet üzerine MESS merkez bürosunda görüşme yaptıklarını belirten Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, yaptıkları görüşmeye ilişkin bu akşam bir toplantı yapacaklarını ve MESS'in teklifini değerlendireceklerini söyledi.

Adnan Serdaroğlu, kendilerine ilk altı ay için yüzde 18, ikinci altı ay için yüzde 6, sosyal haklara yüzde 20 zam teklif edildiğini belirtti. MESS'in hak kaybına neden olacak maddelerine itiraz ettiklerini ve geri çektirdiklerini kaydeden Serdaroğlu, "Türkiye'de son zamanlarda ücretlere düşük zamlar yapılıyor. Kamu işyerlerinde bu rakamları yükseltmek ve hükümete kabul ettirmek çok kolay olmuyor. Her yapılan eksiklik veya yanlışlık bir sonrakinin önünü kesiyor. Biz ücret zamlarını yüzde 20'lere taşımaya çalışıyoruz. Yeni toplu sözleşmelere iyi örnek oluşturmak istiyoruz. Birkaç aydır Türkiye'de imzalanan kötü sözleşmelerin etkisinin kırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

 

Sendikalar ne istemişti, süreç nasıl işledi

Türk Metal Sendikası ilk 6 ay için yüzde 26 zam, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ise yüzde 34 zam isterken, MESS başlangıçta ilk 6 ay için yüzde 6 teklif vermiş, bu teklifini revize ederek yüzde 8’e yükseltmişti. Sendikalar teklifi kabul etmemiş, grev kararı almışlardı. Birleşik Metal İş Sendikası yapılan uyarı mitinglerinde grev tarihi olarak 5 Şubat'ı işaret etmişti.

20 Ocak’ta İstanbul MESS Merkez Ofisi’nde Türk Metal ile MESS arasında gerçekleşen görüşmede, MESS ilk altı ay için önceki yaptığı yüzde 8’lik teklifi revize ederek yüzde 10’a yükseltmiş, bu teklifte Türk Metal tarafından reddedilmişti.

27 Ocak tarihinde MESS Türk Metal’i yeniden görüşmeye davet ederken, Türk Metal İş Sendikası eylem takvimini açıklayarak örgütlü olduğu iş yerlerinde 5 Şubat grev kararını asmaya başlamıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler