Tuncel: Diyarbakır'da 800 kişi gözaltına alınacak

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır'da 800 kişiye yönelik gözaltı operasyonlarının yapılacağını söyledi. Tuncel, kendisinin de aralarında bulunduğu çok sayıda partilinin pasaportlarına el konulduğunu açıkladı ve kayyum atamalarını AİHM’e götüreceklerini açıkladı.

Tuncel: Diyarbakır'da 800 kişi gözaltına alınacak

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve belediye eşbaşkanlarının katılımıyla partinin Diyarbakır İl Örgütü’nde, belediyelere kayyum atanmasını görüşmek üzere toplandı.

Tuncel, belediyelere atanan kayyumları Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını açıkladı. Konuyla ilgili olarak, “

“CHP, Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Biz de bireysel başvuruda bulunacağız Anayasa Mahkemesi’ne. AİHM ve Danıştay’a başvuruda bulunacağız. Hukuk mücadelesini de vereceğiz. Halkımızın da başvuru hakkı var. Onlar da başvurabilir. Seçtikleri belediye eşbaşkanları ve meclis üyelerine kayyum atanmış, buna karşı başvuru hakları vardır.” dedi.

Diyarbakır’da 800 kişiye yönelik gözaltı operasyonunun yapılacağını belirten Tuncel, “Bu bir torba kanunudur. Terörle mücadele kanununu, Türkiye’de Kürtle mücadele kanununa dönüştü. Alevi ile mücadele kanununa dönüştü. Ama ilk hedefinde Kürtlere karşı bir yaklaşım var” diyerek Terörle Mücadele Kanunu’nu eleştirdi.

Haklarında soruşturma sürdürülen siyasetçilerin pasaportuna el konulduğunu anlatan Tuncel, kendi pasaportuna da el konulduğunu söyledi. Tuncel, parti binalarını, belediye hizmet binası gibi kullanacaklarını ifade ederek, “AKP’nin bu darbesine karşı boyun eğecek değiliz. Bu darbeye karşı direnmek bizim en temel görevlerimizden biridir. O yüzden belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz, yöneticilerimiz hepimiz görevdeyiz. Belediye binalarımızı işgal etmiş olabilirler, orayı karakola çevirmiş olabilirler, ama her parti binamız, belediye binası olarak çalışacak” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler