Tuma Çelik HDP'den ihraç edildi

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Merkez Disiplin Kurulu'nun Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında kesin ihraç kararı verdiğini duyurdu.

Tuma Çelik HDP'den ihraç edildi

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla HDP Merkez Disiplin Kurulu'nun Tuma Çelik hakkında aldığı kararı duyurdu. Oluç, Disiplin Kurulu'nun Tuma Çelik'e dair partiden "kesin çıkarma" kararı verdiğini açıkladı.

Oluç, partinin Meclis Grup Yönetimi'nin Tuma Çelik hakkındaki fezlekeyi 30 Haziran'da Merkez Disiplin Kurulu'na ilettiklerini aktardı. Merkez Disiplin Kurulu'nun hızla soruşturma yaparak, gereken kararı alması önerisi yaptıklarını belirten Oluç, "Merkez Disiplin Kurulu, 5 Temmuz'da bize de iletti. Disiplin Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereği soruşturma bitene kadar tedbiren parti içindeki görevlerinden uzaklaştırma kararı aldı. Biz de bu kararı Tuma Çelik'e ilettik. 5 Temmuz tarihinden itibaren parti ile ilgili hem Meclis içinde hem de Meclis dışında herhangi herhangi bir faaliyette bulunmaması gerektiğini kendisine tebliğ ettik" dedi.

Disiplin Kurulu'nun Tuma Çelik hakkında kesin çıkarma (ihraç) kararı aldığını duyuran Oluç, "Tüzüğümüz gereği, Tuma Çelik partiden istifa etmiş olsa bile tüzüğün 58 f maddesi gereği, soruşturulan kişi istifa etse bile 'disiplin soruşturması tamamlanıncaya ve Disiplin Kurulu kararı açıklanıncaya kadar kabul edilmez' hükmü gereği, Disiplin Kurulu kovuşturmaya devam etti ve bugün itibariyle kesin çıkarma konusunda kararını verdi. Gerekli işlemler yapılıyor. Bunu kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk. Birinci söyleyeceğimiz şey bu" ifadelerini kullandı.

 

 ‘Mensur Işık hakkında disiplin soruşturması sürüyor’
Oluç, eşine şiddet uygulayan Muş Milletvekili Mensur Işık hakkındaki disiplin soruşturmasının devam ettiği bilgisini de verdi. Bu hafta içinde Mensur ile ilgili de karar verilmesi beklendiğini söyleyen Oluç, karar çıkması halinde kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

 

‘HDP asla taviz vermez’
Merkez medya tarafından partilerine yönelik kara propaganda yürütüldüğünü dile getiren Oluç, şunları söyledi:
"Kadına yönelik erkek şiddeti ve kadına yönelik suç aslında toplumsal bir mesele ve bu toplumsal mesele toplumda olduğu gibi bütün siyasi partilerde zaman zaman ortaya çıkıyor. HDP kurulduğundan beri ilk kez bu durumla karşı karşıya geldi. Biz kendimize bu konuda çok güveniyoruz. Bu konudaki kararlılığımızın ve politik hattımızın doğruluğu çok net ve açıktır. Asla ama asla HDP kadına yönelik işlenen suçlar konusunda bir bütün olarak HDP ve özel olarak da HDP Kadın Meclisi asla ve asla tavizkar davranmaz, en ufak bir kararsızlık göstermez, kadına yönelik en ufak işlenen suçlarda, şiddet dahil olmak üzere gereken tutumu derhal alır. Bu kim olursa olsun ister milletvekili ister yönetici olsun, HDP bu konudaki tutumunu asla değiştirmez. Bu güvenle davrandık.

"HDP kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde son derece kararlı bir partidir. Meclis'teki kadın temsiliyetini yükselten parti HDP'dir. 2015 yılından itibaren istikrarlı bir şekilde yapılan bütün seçimlerde Meclis temsiliyetini de ve HDP içindeki özel temsiliyeti de arttırmıştır. Mecliste ilk kadın grubu bulunan parti HDP'dir. Kadına yönelik şiddeti hiç kimse HDP'ye saldırmak için fırsata dönüştürmeye kalkışmasın. Biz bu konuda kendimizden çok eminiz. Ne parti dışında, yani toplumda ne de parti içinde kadına yönelik suç işlendiğinde, şiddet uygulandığında biz asla ama asla buna karşı tavırsız kalmayız, susmayız. Bugün paylaştığımız konu bununla ilgiliydi. Karar ancak çıkabildi. O nedenle geç bir saatte açıklama yaptık. Böylece kamuoyunu da bilgilendirmiş olduk."

 

‘İlk beyan fezlekedeki gibi değildi’
Yapılan açıklama ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oluç, "Kadın Meclisi'ne ilk gelen beyanlar fezleke doğrultusunda olmadığı için Kadın Meclisi ona göre davranmıştır. Ama fezleke ortaya çıkar çıkmaz, bu iddiaları gördüğümüz andan itibaren de gerekeni yaptık, grup yönetimi olarak konuyu hızlıca disipline sevk ettik. Disiplin de gereken kararı verdi. İlk gelen beyan fezlekedeki gibi olsaydı geldiği andan itibaren bu işlemi yapacaktık" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler