Tiyatrocular sokakta: 'Tiyatromuz yaşasın' kampanyası destek bekliyor

Kadıköy Moda Sahne önünde toplanan Tiyatro İnisiyatifi üyeleri, pandemi sürecinde desteksizlik yüzünden özel tiyatroların perde kapatma aşamasına geldiğini, devletin acilen bir "tiyatro yasası" çıkartması gerektiğini dile getirdi.

Tiyatrocular sokakta: 'Tiyatromuz yaşasın' kampanyası destek bekliyor

Tiyatro İnisiyatifi ve bünyesindeki tiyatro toplulukları, salgınla birlikte sorunlarının her geçen gün daha da artığını ve tiyatro emekçilerinin geçinemez duruma geldiğini belirterek, sorunların çözümüne dair taleplerini sıraladı.

Tiyatro İnisiyatifi, Kadıköy’de bulunan Moda Sahnesi önünde bir araya gelerek, salgın süreciyle birlikte yaşadıkları sorunlara dair basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Tiyatromuz yaşasın”, “Sanat yaşasın” dövizleri taşınırken, “Betona değil sanata yatırım yap” sloganları atıldı.

 

"Sahnede sorunlar var"

Ardından inisiyatif adına söz alan Cansu Fırıncı, salgın döneminde farklı iş kollarında olduğu gibi kendilerinin de büyük sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Sorunlara dair Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na ve Aile, Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yaptıkları başvuruların sonuçsuz bırakıldığını dile getiren Fırıncı, ekonomik sorunlardan ötürü sahneyi açamadıklarını kaydetti. Tiyatroların yaşaması için taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Fırıncı, tiyatroların KDV, Gelir Vergisi ve Stopaj vergi oranlarının yeniden düzenlemesi gerektiğini belirtti. Ardından Fırıncı Tiyatro İnisiyatifi'nin basın açıklamasını okudu.

İnsiyatiften yapılan açıklama ise şöyle:

Bizler, pandemi süreciyle birlikte hayatta kalma mücadelesi içinde olan sanat üreticileriyiz. Bu dönemde farklı iş kollarındaki tüm emekçilerle aynı kaderi paylaşıyor ve nefes almaya çalışıyoruz.

‘Tiyatromuz Yaşasın İmza Kampanyası‘na destek veren Türkiye’den yüzlerce tiyatronun oluşturduğu Tiyatro İnsiyatifi olarak ve onbinlerce imzayla bize destek veren seyircilerimizi de yanımıza alarak;

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı, Maliye Bakanlığı’nı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı ve yerel yönetimleri tüm tiyatro emekçilerinin yanında durmaya ve sorunlarımıza çözüm aramaya bir kez daha davet ediyoruz.

Gönül ister ki sahnelerden selamlayalım sizleri…

Ancak bu ekonomik koşullarda sahnelerimizi açmamız maalesef mümkün değil!

Bu sebeple tiyatrolarımızın yaşaması için, henüz yetkili ve sorumlu muhataplarımızdan bir çözüm önerisi sunulmayan taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz:

  1. Tiyatroların KDV, Gelir Vergisi, Stopaj vergi oranları yeniden düzenlenmeli, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler acilen yapılmalıdır.
  2. Elektrik, doğalgaz, su gibi giderlerimiz 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalı, var olan borçlar taksitlendirilmeli ve sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır.
  3. 2021 Ocak ayına kadar tiyatroların salon kiralarına ilgili bakanlıkça destekte bulunulmalıdır.
  4. Tiyatrolarda çalışan personelin maaşları ile ilgili destek olunmalı ve 2021 Ocak ayına kadar olan SGK primleri geçici bir yönerge ile ilgili bakanlıkça ödenmeli, geçmiş prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.
  5. Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır.
  6. Zaman kaybetmeden ‘Tiyatro Yasası‘ çıkarılmalıdır. Türkiye’de tiyatro yapan ödeneksiz özel ve bağımsız kurumlar ‘Kamusal Tiyatro‘ unvanı almalı, ticarethane kimliğinden kurtarılıp ‘Kamusal Hizmet Üreten Sanat Kurumu‘ statüsüne geçirilmelidir.
  7. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen ‘Özel Tiyatrolara Devlet Desteği’ olarak tanımlanan yönetmelikteki yapılan değişiklikler tekrar gözden geçirilerek, hem Bakanlığı hem Sanat Kurumlarını rahatlatacak şekilde net bir yapıya kavuşturulmalıdır. Ancak bunlar yapıldığında nefes alabilir, hayatta kalabilir ve üretimlerimize devam edebiliriz.

Bu sorunlar çözülmediği takdirde sahnelerimizin perdesi ve salonlarımızın kapısı maalesef açılamayacaktır.

Değerli basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TİYATROMUZ YAŞASIN!

 

Van'da da Tiyatro İnisiyatifi üyeleri bir basın açıklaması yaptı

Van’da faaliyet gösteren Tiyatro İnisiyatif bileşeni Mencel Tiyatro Kulübü de içerisinde bulundukları sorunlara dikkat çekmek amacıyla yazılı basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, yetkililere tüm tiyatro emekçilerinin yanında durmaya ve sorunlarına çözüm olma çağrı yapıldı. Mevcut ekonomik koşullarda sahnelerin açılmasının mümkün olmadığına vurgu yapılan açıklamada tiyatroların yaşaması için yetkili ve sorumlular göreve davet edildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler