TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu'ndan Basın İlan Kurumu'nun kadınlara hakaretler içeren sözlüğüne tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu, Basın İlan Kurumu'nun medya organlarına gönderdiği ve içinde kadınları aşağılayıcı sözcüklerin bir norm olarak kabul edildiği sözlüklere karşı bir açıklama yayınladı: "Cinsiyet eşitlikçi dille habercilik yapılması gazetecilerin görevidir"

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu'ndan Basın İlan Kurumu'nun kadınlara hakaretler içeren sözlüğüne tepki

Kadınlara yönelik aşağılama ve hakaret içeren deyimlerin yer aldığı sözlüklerin BİK tarafından medyaya gönderilmesiyle ilgili olarak TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu bir açıklama yaptı.

 

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Basın İlan Kurumu ‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği ve Dr. Mehmet Gedizli’nin yazdığı ''Türkçenin İsimler Sözlüğü'', ''Türkçenin Fiiller Sözlüğü'' ve ''Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü'' adlı kitaplarda kadın haklarına ve kadınların saygınlığına aykırı ifadeler yer almaktadır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu olarak, kadınlara yönelik aşağılama ve hakaret içeren ifadelerin yer aldığı sözlüklerin rehber kitap olarak paylaşılmasını hayret ve üzüntüyle karşılıyoruz.

BİK tarafından medyaya dağıtılan bu sözlükler, kadınlara yönelik hakaret, aşağılama içeren terimlerin onaylanma yeri asla olmamalı. Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir haberciliğin yaygınlaşması tüm gazeteciler ve kurumlar için bir görevdir.

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu olarak kurulduğumuz 2014 yılından bu yana medyada cinsiyetçi dilin değişmesine hizmet etmek üzere çalışmalar yürütüyoruz.

Meslektaşlarımız komisyonumuzun hazırladığı Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’na
www.tgc.org.tr adresinden ulaşılabilir.”

 

BİK'ten kadını aşağılayan sözlük

Basın İlan Kurumu ‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği ve Dr. Mehmet Gedizli’nin yazdığı Türkçenin İsimler Sözlüğü, Türkçenin Fiiller Sözlüğü ve Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü adlı kitaplarda skandal ifadeler yer aldı. Daha önce Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünden çıkarılması kararı alınan bazı kelimeler de dahil olmak üzere sözlükte yer alan sözcüklerde kadınlar aşağılandı.

BİK'in gönderdiği sözlükte geçen kelimeler ise şöyle:

Adam: Güvenilir
Erkek: Sözüne güvenilir, mert
Karı Ağızlı: Dedikodu yapan erkek
Kadın: Evlenmiş kız.
Kaşık Düşmanı: Kadın, eş.
Kız: Bekâr kadın
Kirlenmek: İffeti bozulmak, lekelenmek
Oynak: İşveli kadın
Sokak Süpürgesi: Evinde oturmayıp çok gezen kadın, sürtük
Sürtük: Vaktini gezerek geçiren, evinde oturmayan kadın
Taze: Genç kadın
Yollu: Kolayca elde edilen kadın

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler