‘Terör operasyonu’ yalanıyla demokratik muhalefete saldırı

10 yıl önce kurulmuş olan Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) dönük ‘Terör operasyonu’ kisvesi altında dün akşam saatlerinde başlatılan operasyonda aralarında ESP PM üyeleri ve HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu'nun da olduğu 14 sosyalist gözaltına alındı.

‘Terör operasyonu’ yalanıyla demokratik muhalefete saldırı

 

Ezilenlerin Sosyalist Partisi'ne (ESP) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında bir çok ilde çok sayıda sosyalist gözaltına alındı. 

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından Eylül 2020'de açılan bir soruşturma kapsamında dün akşam saatlerinde gözaltı saldırıları başladı. 

Gözaltına alınan sosyalistlerin isimleri şöyle: ESP PM üyeleri Çiçek Otlu, Volkan Uyar, Mustafa Naci Toper ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve Selver Orman, İlke Başak Baydar, Yücel Karadağ, Ozan Özgenler, Ozancan Sarı, İlhan Aslan, Alper Kaba, Ezgi Bedel, Zekeriya Aykut Karnap, Gözde Sivaslıoğlu. 

Özgür Barçın ve Bedran Çoğaltan'ın da evlerinin basıldığı arama yapıldığı öğrenildi. Barçın ve Çoğaltay'ın gözaltına alınmadığı kaydedildi.

Operasyon kapsamında SGDF üyelerinin kaldığı evlere de baskınlar düzenlendi, aramalar yapıldı.

Gözaltına alınan sosyalistler Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor. 

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yeni açılan, 2020'nin Eylül ayına ait olduğu öğrenilen soruşturmanın içeriğine dair bilgi alınmadı. 

 

EHB Avukatlarının kaldığı ev de basıldı

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, büro avukatlarının kaldığı evin de basılarak arandığını, evde kimse olmadığı için gözaltına alınan kimsenin olmadığını kaydetti.

EHB'nin Twitter hesabından, "ESP'li müvekkillerimize dönük operasyon kapsamında büromuz avukatlarının kaldığı evde de arama işlemi yapıldı. Evde kimse olmadığı için gözaltına alınan da olmadı. Aramada hazır bulunulması için kimse çağırılmadığı gibi bilgasayarlara da e konulduğu öğrendik. Kapıyı kırarak giren polisler, çamaşır ipiyle kapıyı bağlayarak aramayı sonlandırmışlardır." şeklinde paylaşım yapıldı.

 

24 saat kısıtlılık kararı

Ezilenlerin Huku Bürosu avukatları, dün Emniyet Müdürlüğü'ne giderek müvekkilleri ile görüşmek istedi. Ancak, 24 saat kısıtlama kararı getirildiği için görüşme yapılamadı.

 

ETHA muhabiri gözaltında

Yine, Etkin Haber Ajansı (ETHA ) muhabiri Serdal Işık’ın da farklı bir dosya kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.  

Gözaltına alınanların Vatan Caddesi üzerinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldükleri öğrenildi.   

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler