Telefonlar için 'Taciz Var!' uygulaması tasarlandı

Son 10 yılda giderek artan taciz, tecavüz ve şiddet vakalarının ardından yeni oluşturulan Taciz Var! uygulaması, tacize uğrayan kişinin 20 km yakınında uygulamayı kullanan kimseden yardım isteme olanağı sunuyor.

Telefonlar için 'Taciz Var!' uygulaması tasarlandı

Kayseri'de Cansel Buse K.'nın öğretmeni tarafından istismara uğradığı için intihar etmesinin ardından böyle bir uygulamayı kurmayı düşünen 6 genç, günden güne artan taciz vakalarına karşı bu uygulamayı kurmuş. Elbette uygulama kimseyi tacizden koruyamaz. Ancak 20 km yakındaki birinin tacize uğrayan birine yardım etmesi ihtimali bile gençleri bu uygulamayı yapmaya itmiş.

Uygulamaya giriş yapanlar lokasyonlarını belirtiyorlar. Eğer bir taciz, gasp, cinsel istismar yüzünden kendilerini tehlikede hissettiklerinde 'burada bir taciz vakası var' bildiriminde bulunabiliyor.

Yaptığımız ankette uygulamanın polise haber verebilmesi istenmedi

Taciz Var! uygulamasını fikir mimarlarından 22 yaşındaki Taylan Özmutlu Hürriyet'e verdiği demeçte, uygulama hayata geçmeden önce bir anket yayınladıklarını ve potansiyel kullanıcıların polise bildirim gitmesini istemediklerini belirtti. Bunun nedenini sorduklarında ise insanların "Biz polisi arıyoruz, gelmiyorlar. Gelse de bizi suçlu buluyorlar" yanıtlarını verdiklerini kaydeden Özmutlu, devlet tarafından birileri 'bu işi beraber yapalım' derse uygulamayı güncellemeye açık olduklarını söyledi.

Uygulamanın şimdilik sadece Android versiyonu olduğu ifade edildi.

Etiketler: taciz var, uygulama

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler