TEKSİF grev kararını işyerlerine astı

Tekstilde toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine TEKSİF grev kararı astı. Grev kararı tüm işyeri ve işletmelerde 10 Eylül 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya konulacak.

TEKSİF grev kararını işyerlerine astı

Tekstil sektöründe örgütlü işçi sendikalarıyla, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında yürütülen grup toplusözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine TEKSİF grev kararı aldı.

Yapılan müzakereler sonucunda anlaşma sağlanamadığını, konunun resmi arabulucuya intikal ettirildiğini ifade eden TEKSİF sendikası, noter aracılığıyla grev kararını ilan etti. Anlaşma sağlanamaması durumunda grev kararı tüm işyeri ve işletmelerde 10 Eylül 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya konulacak.

12 bin dolayında işçiyi ilgilendiren grup sözleşme görüşmelerinde patronlar her altı ay için yüzde 3 ücret zam üzerinden 3 yıllık sözleşme dayatıyor. Kıdem zammı olarak ise her yıl 0-9 yıl çalışanların aylık ücretlerine 15 lira, 9-15 yıl çalışanların aylık ücretlerine 18 lira, 15 ve üstü yıllarda çalışanların aylık ücretlerine ise 21 lira artış öneriyor.

Görüşmelere işçileri temsilen katılan TEKSİF Sendikası ise sözleşmenin 2 yıl olmasını ve zammın enflasyon oranı üzerinden yapılmasını istiyor.

(Evrensel)

Etiketler: TEKSİF, Grev kararı, Zam

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler