Tecavüzcü serbest, tecavüz haberini yapana soruşturma

Siirt’te bir uzman çavuşun tecavüz ettiği kadının intihar girişiminde bulunduğunu haberleştiren gazeteci İdris Yayla’ya soruşturma açıldı. Tecavüz Adli Tıp Raporu’yla belgelendi. Uzman Çavuş Musa Orhan ise serbest.

Tecavüzcü serbest, tecavüz haberini yapana soruşturma

 

Uzman çavuş Musa Orhan'ın tecavüzünün ardından intihar girişiminde bulunan kadını haberleştiren Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında soruşturma açıldı.

Siirt'te uzman çavuş Musa Orhan'ın tecavüzünün ardından İ.E. isimli kadın ikamet ettiği Batman'da 16 Temmuz'da yaşamına son vermek istedi. Tecavüzün Adli Tıp raporuyla belgelenmesi üzerine 17 Temmuz’da gözaltına alınan Musa Orhan, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. İ.E. Batman’da kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesini sürdürürken, yaşananlara ilişkin haberlerin Batman’ın haftalık yerel gazetesi Jiyan Haber’in internet sitesinde yayınlanmasının ardından soruşturma açıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberleri yayınlayan Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) "halkı kin ve düşmanlığa veya aşağılama" fiilini düzenleyen 216’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatıldı.

 

Gazeteci emniyette ifade verdi

“Batman’da uzman çavuşun bir kadına tecavüz edip 20 gün alıkoyduğu ortaya çıktı!”, “Batman’da çocuğa tecavüz eden uzman çavuş gözaltına alındı”, “Batman’da cinsel saldırıya uğrayan genç kadının intihara teşebbüs ettiği ileri sürüldü” başlıklı haberleri yayınlamanın “suç” olarak gösterildiği soruşturma kapsamında, Yayla, 4 Ağustos’ta Batman İl Emniyet Müdürlüğü'ne giderek ifade verdi.

 

“Genç bir kadın ölümle pençeleşirken, habercilerle uğraşılması doğru değil”

Haberi neden yaptığı sorulan Yayla, genç bir kadının ölümle pençeleştiği dakikalarda emniyetin habercilerle uğraşmasının ve onları ifadeye çağırmasını doğru bulmadığını söyledi. Yayla, “Bu haberi ilk sizin yaptığınızı biliyorduk dediler. Oysaki bu haberi ilk yapmayı bir gazeteci olarak elbette biz de isterdik ama bu haberi ilk biz yapmadık. Haberi ilk Mezopotamya Ajansı yaptı, sonra Jinnews yaptı. Biz ise haberi onlardan aldığımızı söyledik. Onun dışında İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi, Batman Barosu ve Siirt Barosu'nun açıklamalarını yayınladık. Bunları yazmak nasıl halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek oluyor?” diye sordu.

Batman'da 24 gazetenin olduğunu kendilerinin ise 25'inci gazete olduklarını ifade eden Yayla, “İlk defa resmi bir soruşturmaya maruz kaldık. Batman'da yeni bir gazeteyiz, daha önce sahada çalışan muhabirlerimiz darp da edildi, muhabirlerimiz ve yazarlarımız gözaltına alındı. Diğer gazeteler gibi bizi de hizaya getirmek istiyorlar. Ama biz doğru bildiğimizi yazmaktan vazgeçmeyiz” diye konuştu.

 

“Biz ifade verdik, peki tecavüzcü neden dışarda”

İfadeye çağrılmasını doğruların önüne geçmek için olduğunu dile getiren Yayla, “Şunu bir kez daha söylemek gerekiyor. Öncelikle genç bir kadın yaşamına son vermek istemiş. Ve bunun duyurulması gerekir. Bunlar yazılmalı ki cezasızlık olmasın. Önemli olan bugün genç kadının ayağa kalkmasıdır. Biz gazeteciler ise önceliğimiz kamuoyunu ilgilendiren konuları tüm şeffaflığı ile yazmalıyız. Yazılmalı ki bir daha bu acılar yaşanmasın. Biz ifadeye çağrıldık, ifade verdik, bunlar önemli değil. Peki tecavüzcü neden dışarıda bunun sorulması gerekmez mi?” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler