TCDD'deki Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyelerine uygulanan sürgün meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, TCDD'de çalışan çoğu sendikalı 84 işçinin kendi istekleri dışında başka illere sürülmesine tepki göstererek konuyu meclis gündemine taşıdı

TCDD'deki Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyelerine uygulanan sürgün meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, çoğunluğu Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na (BTS) üye 84 TCDD çalışanının, rotasyon adı altında hiçbir gerekçe gösterilmeden, ailelerinden koparılarak Türkiye’nin değişik illerine sürgün edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Sendika.org'un haberin göree salgın günlerini fırsata çeviren sorumlular hakkında işlem başlatılması ve sürgünün durdurulması çağrısı yapan HDP’li Kenanoğlu, “Evde Kal çağrıları yapılırken TCDD’de sürgün yaşanması tam anlamıyla çalışanları yıldırma politikasıdır” dedi.

 

“Bu bir fırsatçılıktır”

“Rotasyon” uygulaması adı altında hiçbir gerekçe gösterilmeden TCDD’nin 84 çalışanının sürgün edilmesi kurum çalışanları arasında tedirginliğe neden olduğunu belirten Kenanoğlu, “BTS, kuruma hizmetten öte intikam duygusu ile hareket eden TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve Trafik ve İstasyon Dairesi Başkanı Abdullah Özcanlı’nın, içerisinde İzmir BTS Şube Başkanı Erdal Akyol’un da bulunduğu 84 çalışanın sürgün edilmesine anlam veremediklerini ifade etmektedirler” dedi.

HDP’li Kenanoğlu, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“Bu bir fırsatçılıktır. Halkın ulaşım hakkına saldırıdır. Sürgün edilen deneyimli çalışanların yerine deneyimsiz yandaş personeller atanması girişimidir. Kamusal kaynakların, herkesin ulaşılabildiği, ücretsiz, nitelikli ulaşım için çalışanların ayrım gözetilmeden liyakat göre çalıştırılması esasının bozulmasıdır. Devlet geleneğinden uzak, akıl, vicdan, merhamet ve insanlık yoksunu bu uygulamanın, dünyayı saran salgın günlerinde yapılması düşmanca bir yaklaşımdır.”

 

“Sürgün asla kabul edilemez”

Bu tür girişimlerin çalışanlar arasında ayrımcılığı ön plana çıkarıp, kurum kültürüne uzaklaşmaktan öteye başka bir amaca hizmet etmediğini belirten HDP’li Kenanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Siyasi iktidara sırtına dayayarak yönetimlere gelen TCDD bürokratlarının, demiryollarını geliştirmek ve büyütmek, adil, liyakatli ve hukuka uygun bir şekilde kurumu yönetmek yerine, aldıkları kararla içerisinde BTS üyelerinin de olduğu 84 çalışanı kendi istekleri dışında başka şehirleri sürgün edilmesi asla kabul edilemez.”

HDP’li Kenanoğlu, benzer kararların yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı DHMİ Genel Müdürlüğü’nde de 200’e yakın çalışanın usulsüz olarak hülle yoluyla atamasının yapıldığının kamuoyunca bilindiğini kaydetti.

 

“Bu uygulama kimin talimatıyla yapılmıştır?”

HDP’li Ali Kenanoğlu’nun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

  • Sürgün edilen çalışanlar hangi sendika üyesidir?
  • Sürgün edilenler arasında Ulaştırma Memur-Sen üyesi var mıdır?
  • Bu uygulama kimin talimatıyla yapılmıştır?
  • Rotasyon uygulaması TCDD çalışanlarına il dışı olarak ne zamandan beri uygulanmaktadır?
  • Bu uygulamanın asıl gerekçesi nedir?
  • Sürgün edilenlerin aile birliği ve çocuklarının eğitim durumu neden göz ardı edilmektedir?
  • Sürgün edilenlerin yerine kimler atanacaktır?
  • Bu uygulamayı yapanlar hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?
  • DHMİ Genel Müdürlüğüne yapılan atamalar hangi usul ve esaslara göre yapılmıştır?
  • Çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olan bu uygulamayı durduracak mısınız?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler