TBMM’de İdlib kapalı oturumu başladı, TİP’li vekiller oturumu terk etti

TBMM’ de İdlib gündemli kapalı oturum başladı. Hulusi Akar ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun bilgi vereceği kapalı oturumu TİP Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay terk ederken HDP, kapalı oturumu “konuyu halktan kaçırmak” olarak değerlendirdi.

TBMM’de İdlib kapalı oturumu başladı, TİP’li vekiller oturumu terk etti

 

SiyasiHaber

TBMM Genel Kurulu İdlib gündemiyle toplandı. AKP’nin kapalı oturuma dair önerisi oylanarak kabul edildi. Genel Kurulda yapılacak kapalı oturumda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İdlib'deki duruma ve "Bahar Kalkanı Harekatı"na dair bilgilendirme yapacak. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ı da davet etti. AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİP'ten birer milletvekili, İdlib konusunda partilerinin görüşlerini ortaya koyacak. Kapalı oturumda konuşulanlar 10 yıl boyunca “devlet sırrı” kapsamında olacak ve açıklanmayacak.

TBMM’nin İdlib gündemli toplantısının kapalı yapılmasına karar verilmesinin ardından TİP milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay oturumu terk etti.

 

HDP: Kapalı oturum konuyu halktan kaçırmaktır

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Meclis’te yapılacak İdlib gündemiyle yapılacak kapalı oturuma dikkati çekerek, “Biz bu kapalı oturum meselesini yanlış buluyoruz. Meclis bugüne kadar zaten olağanüstü toplanmalıydı, bu toplanmayı gerçekleştiremedi. NATO toplandı, Avrupa Birliği toplandı, Birleşmiş Milletler toplandı ama TBMM bir türlü toplanamadı” dedi. Oturum neden gizli diye eleştiren Oluç, şunları kaydetti: “Putin ve Trump’ın bildiği her şeyi neden Türkiye halkından gizliyorsunuz? Neden İdlib meselesi halkın gözü önünde değil de kapalı kapılar ardından tartışılacak? Bunun hiçbir açıklaması yok. Biz biliyoruz, bu kapalı oturumda hiçbir gizli bilgi vermeyecek. Ne Dışişleri Bakanı ne Milli Savunma Bakanı ne yürütme sözcüleri herhangi bir gizli bilgi paylaşamayacaklar. Her gün gazetecilere söylediklerini kapalı oturumda tekrarlayacaklar. Muhalefet de eleştirilerini tekrarlayacak. Dolayısıyla kapalı oturum yapmak demek, aslında çok önemli bilgileri iktidar sanki muhalefetle paylaşıyormuş da halkın bilmemesi gereken konular varmış gibi bir davranıştır. Kapalı oturum yapılmasının aslında konuyu halktan kaçırmak olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler