Tahliye edilen Hamzaoğlu ve Çelebi cezaevinden çıktı

Ankara'da görülen duruşmada haklarında tahliye kararı verilen HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ile ESP Genel Başkanvekili Fadime Çelebi, dün gece tutuldukları cezaevinden çıktılar. Hamzaoğlu, 'Hapishanede memleketimin insanını ve dostlarımı tanıdım' derken Çelebi ise 'Barış demeye, mücadeleye devam' mesajı verdi.

Tahliye edilen Hamzaoğlu ve Çelebi cezaevinden çıktı

Hamzaoğlu ve Çelebi’yi İstanbul, Kocaeli’nden, TTB Merkez Konseyi üyeleri, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in yanı sıra Hamzaoğlu’nun öğrencileri de Sincan Cezaevi önünde karşıladı.

Sincan Cezaevi’nden ilk olarak çıkan ESP Genel Başkanvekili Fadime Çelebi alkışlarla ve çiçeklerle karşılandı. Arkadaşlarına sıkı sıkı sarılan Çelebi, Mezopotamya Ajansı’na konuştu.

‘İçi boş bir dosyaydı’

Çelebi, “Onur Hoca ve ben 5,5 ay sonra serbest kaldık. Elbette güzel ama geride binlerce siyasi tutsak var. Türkiye’de seçilmiş belediye eşbaşkanları var. Düşüncelerinden dolayı yargılanan binlerce tutsak var. Umarım tüm tutsaklar özgürlüğüne kavuşmuş olur. Bizim tutuklanmamız da tamamen siyasi bir karardı. Hukuksal olmayan bir doysa hazırlanmıştı. Çok içi boş bir dava olduğunu söylemek gerekiyor” dedi.

“Türkiye’de barışa, özgürlüğe herkes hasret biz de hasretiz” diyen Çelebi, barış mücadelesi verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. Çelebi, şöyle konuştu: “Barış demeye, özgürlük demeye devam edeceğiz. Barış ve özgürlük mücadelesi salt bizimle başlayan bir mücadele değil. Ezen ile ezilen çelişkisi olduğu, cins çelişkisi olduğu sürece, toplumsal çelişkiler olduğu sürece bu mücadele her zaman olacak. Tabi ki bu tutuklamalar ilk ya da son olmayacak. Elbette bunlar önümüzdeki günlerde devam edecek ama önemli olan bu mücadeleyi yürütmek, yan yana, omuz omuza, kardeşçe, özgürce bir arada yaşayabileceği bir mücadele hattı örmek ve örmeyi geliştirme ve büyütmekte. Mücadeleye devam.”

‘Hapishanede dostlarımı tanıdım’

Ardından cezaevinden çıkan Onur Hamzaoğlu ise “Onur hocamız barış sözümüz” sloganları ve alkışlarla karşılandı. Kendisini karşılamaya gelen arkadaşları, akademisyenler ve öğrencilerine tek tek sarılan Hamzaoğlu, “Bundan daha güzel bir şey olabilir mi, gecenin bu saatinde bu kadar güzel bir kalabalık. Hapishanede bu memleketin insanlarını, dostlarımı tanıdım. Ona zaman ayırdım, dolayısıyla vakti boşa geçirmedim” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler