Süper lig oynansın diye korona vakasını açıklamadık

Kayserispor ve Trabzonspor maçının ardından Coronavirus itirafı geldi. Kayserispor Basın Sözcüsü Mustafa Tokgöz, “Süper Lig oynansın diye teknik heyetimizde ve idari ekibimizde çıkan Coronavirus vakasını açıklamadık” dedi.

Süper lig oynansın diye korona vakasını açıklamadık

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu tarafından hazırlanan 27 Temmuz tarihli “Korona Günlükleri”nde Türkiye’den ve dünyadan verilere yer veriliyor.

“Korona Günlükleri”nin 27 Temmuz 2020 tarihli Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri;

Küresel vaka sayısı 16.4 milyonu geçerken, can kaybı sayısı ise 652 bine dayandı. On beş ülkede 2 binin üzerinde yeni vaka bildiriliyor. Günlük vaka sayısı 7 binin üzerinde seyreden Kolombiya’da, bildirim 8 bin sınırını da aştı.

Dünya genelinde Pazar günü yeni vaka bildirimi sıklıkla daha düşük oluyor. Nitekim son 24 saatte yeni vaka bildirimi 221 260’a düşmüştür. Yeni vaka bildiriminde ABD, Latin Amerika, Güney Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkeleri dikkat çekiyor.

Güney Afrika’da toplam vaka sayısı 445 bini geçti. Can kaybı ise 6 bin 779’a yükseldi. Günlük vaka bildirimi 11-12 bin aralığında devam ediyor. Böyle seyrederse birkaç gün içinde Güney Afrika’da vaka sayısı yarım milyonu geçecek.

Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 927 kişi hastalığa yakalandı, 17 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 226 bini, can kaybı 5 bin 600’ü geçti. Test sayısı 40 bine düştü.

Diyarbakır Silvan ilçesi Bayrambaşı Mahalle’sinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükseldi. Hayatını kaybeden son kişi Diyarbakır eski BDP yöneticilerinden, mahalle Muhtarı Eşref Azarkan oldu.

Ankara Tabip Odası Başkanı Bulut: ‘’Ankara’da Nisan-Mayıs-Haziran aylarının başlarına göre vaka sayılarında artış oldu ve bu rakam günlük 165 vakaya kadar çıktı. Şehir Hastanesinde yaklaşık 200 kadar Covid-19 vakası var. Sanatoryum ve Zekai Tahir’de de bir azalma olmadı. Sadece büyük üniversite hastaneleri yüklerini attı üzerinden…”

korona11

Süper lig oynansın diye korona vakasını açıklamadık

Kayserispor ve Trabzonspor maçının ardından Coronavirus itirafı geldi. Kayserispor Basın Sözcüsü Mustafa Tokgöz, “Süper Lig oynansın diye teknik heyetimizde ve idari ekibimizde çıkan Coronavirus vakasını açıklamadık” dedi.

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde sokakta bir araya gelen gençler corona virüsü tedbirlerini ihlal ederek partiler veriyor. Mahalle aralarında bir araya gelen gençler, müzik çalıp ışık efektleri kullanarak dans etti. Maske takılmayan, sosyal mesafe kurallarına uyulmayan sokak partilerini gençler sosyal medya hesaplarında “Coronaya selam partiye devam”,“Corona partisi” notlarıyla paylaştı.

Okulların açılması tartışmasına son nokta konuldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gerekli hazırlıkların yapılarak okulların açılacağını bildirdi.

Avrupa’daki Covid-19 salgınında İtalya ve İngiltere’den sonra en fazla can kaybına sahne olan İspanya’da, ölü sayısının resmi rakamlarda ifade edilenden yaklaşık yüzde 60 oranında daha fazla olduğu iddia edildi. İspanyol gazetesi El Pais, şüpheli ölümleri incelediği haberinde, ülkede 44 bin 868 kişinin korona virüsünden ölmüş olabileceğini yazdı. Madrid hükümetinin açıkladığı resmi ölü sayısı ise 28 bin 432.

Ankara’da 7 Temmuz itibariyle 469 sağlık emekçisinin koronavirüse yakalandı. Hastanede yatan hasta sayısının iki katının da evlerde izole edildiğine dikkati çeken Ankara Tabip Odası Başkanı Bulut, “Bunların yükü aile hekimlerine atılmış durumda. Ancak bir aile hekimi teknik olarak bir mahalleyi kontrol edemez bu ise bulaştırıcılığı arttırıyor. Örneğin bir hekim arkadaşımızda Covid-19 testi pozitif çıktığında diğer arkadaşlarına söylenmediğini veya geç söylendiğini biliyoruz.” Hekimlerin haftada bir veya iki gün Covid kliniğinde çalıştırılıp sonra da tekrar kendi kliniğine geçmesinin istediğini anlatan Bulut “Bu son derece yanlış bir uygulama” dedi. Sincan Devlet Hastanesi’nde çalışan bir uzman hekimin Covid servisinde çalıştıktan sonra 3 gün de semt polikliniğinde çalıştırıldığını ifade eden Bulut, “Covid-19 ile çalışacak sağlık personeli ayrılmalı ve bu çalışanlar diğerleri ile karşılaşmamalı. Birçok arkadaşımız bu yüzden ve ekipman eksikliğinden enfekte oldu” diye ekledi.

corona22

“Türkiye’de kullanılan testlerin güvenilir olmadığını uzun süredir hatırlatıyoruz”

Türkiye’de koronavirüsle mücadelede kullanılan yerli tanı kitlerinin güvenilir olmadığı ve doğruluğunun yüzde 40 olduğu tartışmalarını değerlendiren Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, testlerin güvenilir olmadığını çok uzun süredir söylediklerini hatırlatarak “Güvenilir olmayan test sayısı üzerinden hastalığı düşük göstermeye çalışıyorlar. 4 milyon 400 bin test için milyonlarca dolar kime ödenmiştir” diye sordu.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), Ayasofya’nın camiye dönüştürülerek ibadete açılması sırasında pandemi tedbirlerinin ihlal edilmesine ilişkin açıklama yaptı. TÜSAD, “24 Temmuz 2020 tarihinde ibadete açılan Ayasofya Camii’nde kılınan ilk cuma namazı sırasında sosyal mesafe önlemlerine uyulmadan bir arada bulunan vatandaşlarımıza ait görüntüler, Covid-19 enfeksiyonu ile aylardır mücadele eden sağlık mensuplarını telaşlandırmıştır” ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca, “Pandemi yönetiminde elimizdeki tek silah olan korunmanın göz ardı edildiği bu görüntülerin bunca çaba ve emeği boşa çıkaracağı, salgın üzerindeki kontrolümüzün tamamen kaybedileceği kaygısını taşıyoruz” vurgusu yapıldı.

 

Kovid 19: Kimin kasası dolacak?- M. Ender Öndeş

“Geçtiğimiz Mayıs ayında, aralarında eski ve yeni devlet başkanlarının ve kamuoyuna mal olmuş 140’tan fazla isim, Kovid-19 aşılarının, teşhislerinin, testlerinin ve tedavilerinin herkese, her yerde ücretsiz sağlanacağını garanti etmek için eşi görülmemiş bir çağrı yapmış, mektubu eski ve yeni birçok devlet başkanıyla birlikte birçok bilim insanı imzalamıştı.

‘Halk için Aşı’ (People’s Vaccine) çağrısı yapan mektupta, Koronavirüsün sebep olduğu acılara son vermek için insanlığın en büyük umudunun aşı olduğu belirtilerek “tekellerin, kaba rekabetin ve dar görüşlü milliyetçiliğin buna engel olmasına izin veremeyiz” denilmişti.

Aşı pazarı da muazzam büyüklükte ama herkes için değil! WHO’nun raporlarına göre, her yıl yeni doğan 130 milyondan fazla bebeği kapsayan küresel aşı pazarının, sadece yüzde 18’i Güney’in yoksul ülkelerinde.

Kovid-19 aşısını bulma konusunda şu anda adeta soluk soluğa bir yarış sürüyor. Çeşitli ülkelerin kamu kurumları ve paranın kokusunu alan dünya ilaç tekelleri ipi göğüslemek için büyük devlet fonları kullanarak çalışıyorlar. WHO verilerine göre, salgının yarım milyondan fazla insanı öldürdüğü Temmuz ortası itibarıyla Kovid-19’a karşı 140 aşı adayı geliştirme, 23 aşı adayı ise klinik deneme safhasında bulunuyor.”

http://yeniyasamgazetesi.info/kovid-19-kimin-kasasi-dolacak/

...Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nun 27 Temmuz tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler