Soylu’nun hedef göstermesi sonrası saldırıya uğrayan Barış Atay'a sosyal medyadan destek

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaşadığı tartışma sonrası saldırıya uğramasına tepkiler yükseldi. Atay'a sosyal medyada destek yağdı.

Soylu’nun hedef göstermesi sonrası saldırıya uğrayan Barış Atay'a sosyal medyadan destek

 

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaşadığı tartışma sonrası saldırıya uğramasına tepkiler yükseldi. Atay'a sosyal medyada destek yağdı.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, İstanbul Kadıköy'de 5 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Atay, dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilmişti. Atay'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Atay'a saldıran grup küfürlerin yanı sıra "vatan haini" gibi hakaretlerde bulundu.

Öte yandan Numune Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Atay'ın bu sabah hastaneden ayrıldığı ve yarın TİP Genel Merkezi'nde bir basın açıklamasında bulunacağı öğrenildi.

 

Siyasi partilerden dest mesajları

Halkların Demokratik Partisi tarafından yapılan açıklamada, "TİP Milletvekili Barış Atay’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Saldıranların kimliği henüz belirsiz olabilir ancak hedef gösterenler, talimat verenler gayet açık! Halkın vekillerini böyle yıldırabileceklerini sananlar yanıtlarını elbet alacaktır" denildi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP),  “yurttaşın güvenliğini sağlaması gereken teşkilatın başında bulunan zat, bizzat yurttaşın güvenliğine karşı bir tehdit unsurudur. Derhal istifa etmelidir! İktidar karşıtı bütün güçler, kendi yol ve yöntemleriyle mücadeleye girişirlerse, ortaya çıkacak toplumsal sinerji karşısında AKP İktidarı bir gün bile ayakta kalamaz/kalamayacaktır” denildi.

 

Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) de sosyal medya hesabından bir dayanışma mesajı yayınlayarak, "Barış Atay'a yapılan saldırının talimatı dün İç Savaş Bakanı Soylu tarafından verilmiştir. Ancak değişen bir şey olmamıştır. Atay hala halkın vekili, Soylu hala tecavüzcülerin koruyucusu bir faşisttir. #BarisAtayYalnızDeğildir, yanındayız. Kendisine geçmiş olsun diyoruz" ifadelerini kullandı.

Halkevleri ise "İçişleri Bakanı tarafından hedef gösterilen TİP milletvekili Barış Atay saldırıya uğradı. Kendisine geçmiş olsun diyoruz. Faşizm yenilecek. Halk kazanacak" dedi.

 

Sol Parti tarafından yapılan açıklamada da Atay'a geçmiş olsun denildi. Açıklamada, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun tehdidinin ardından dün gece Kadıköy'de saldırıya uğrayan TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay'a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 

Devrimci Parti ise, "Soylu talimat verdi. Çeteler saldırdı" diyerek saldırıya tepki gösterirken, "Kadına yönelik saldırılarla; devrimcileri, demokratları sindirme politikalarıyla iktidarını tahkim eden AKP-MHP faşizmi, Barış Atay'ı hedef aldı. Halkın Vekilleri Yalnız Değildir! Geçmiş olsun dileklerimizle" denildi.

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, "Bu ülkenin İçişleri Bakanı sadece vatandaşını değil milletvekilini de hedef gösteriyor. Barış Atay’ın da ne olduğunu biliriz, sizlerin de..." sözleriyle saldırıya tepki gösterdi.

 

“Barış Atay Yalnız Değildir” desteği

Saldırının ardından başta sanatçı ve siyasetçi dostları olmak üzere Barış Atay'a destek yağdı. Twitter'da #BarışAtayYalnızDeğildir etiketi ile destek mesajları yazıldı.

 

Tülay

Sykp

 

 

 

Ne olmuştu?

Barış Atay, Siirt’te intihar girişiminde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 18 yaşındaki İpek Er’e ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile tutuklanan ve sonrasında tahliye edilen Musa Orhan'ı kastederek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu eleştirmişti. Soylu ise Atay’a hakaretle karşılık vermişti.

Atay, Soylu’ya “Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın” demişti. Soylu ise, Atay’ın tweetine, “Benden ‘tecavüzcü kollayıcı’ olmaz da senden tam tecavüzcü olur. Tuma’nın kollayıcısı… Dikkat yakalanma…” diyerek yanıt vermişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler