Soylu: Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in tutuklanması ve yerine kayyum atanmasına ilişkin, "Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımlarının söz konusu olduğunu" öne sürdü.

Soylu: Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası var

 

İHA'ya konuşan soylu, 'Kars'ta öz yönetim kurulmaya çalışıldığını' iddia ederken, istihbarat ve emniyetin bunu 'tespit ettiğini' söyledi. Soylu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Mahkemenin de tespit ettiği, daha doğrusu istihbarat ve emniyetin daha sonra da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz yönetim anlayışı var. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bütün bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez."

'Kobani Olayları' gerekçesiyle tutuklanmıştı

Kars Belediyesi eş başkanları HDP'li Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca haklarında yürütülen soruşturmalar nedeniyle tutuklanmıştı. Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014'teki Kobani Olayları'yla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanırken; Alaca, 'cenazelere katılmak, kardeş aile kampanyası' gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı.

Kars Belediyesi'ne kayyum atanmasıyla HDP yerel seçimlerde kazandığı son il belediyesini de yitirmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler