Sosyalistler: Devlet Öcalan'ın çağrısına kulak vermeli

Abdullah Öcalan'ın kardeşi aracılığı ile yaptığı barış çağrısını sol ve sosyalist partiler değerlendirdi.. Sosyalistler, "Devlet Öcalan'ın çağrısına kulak vermeli" vurgusu yaptı.

Sosyalistler: Devlet Öcalan'ın çağrısına kulak vermeli

Abdullah Öcalan ile İmralı Adası'nda görüşen Mehmet Öcalan'ın görüşmenin içeriğine dair dün Diyarbakır'da yaptığı açıklamanın ardından sosyalistler açıklamayı değerlendirdi. 

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları: Devlet Öcalan'ın çağrısına kulak vermeli

Kürt sorununun Türkiye'nin sorunu olmaktan çıktığını ve Ortadoğu'nun bir meselesi haline döndüğünü dile getiren Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da "Sayın Öcalan'ın çağrısını bu anlamıyla önemli buluyor ve ciddiye alıyoruz. Muhatapların bu konuyu ciddiye almalarını umuyoruz. Çünkü bu süreçte Kürdistan bölgesinde çok insan yaşamını yitirdi. Kürt sorununun çözümü demokratikleşmenin de yolunu açacaktır" dedi. 

Devlet yetkililerine seslenen Hatimoğulları, "Sayın Öcalan'ın bu çağrısına kulak verilmeli, ciddiye alınmalı, önemsenmelidir. Artık kan gövdeyi götürdüğü bir ülkede yaşamak istemiyoruz" ifadelerini kullandı. 

EHP Genel Başkanı Sibel Uzun: Mesajın kıymeti bilinmelidir

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun ise Öcalan'dan gelen mesajın kıymetinin bilinmesi gerektiği değerlendirmesi yaptı. Uzun, "Bir kez daha başkanlık veya Erdoğan'ı hedefindeki halifelik için yaratılan ve tırmandırılan iç savaşın derhal son bulup demokratik siyasal çözüme bakılması gerektiği mesajı gelmiştir. Bu mesajın kıymeti bilinmelidir. Kayyum ve her türlü hukuksuzluk son bulmalıdır. AKP'nin aldığı tutum Erdoğan'ın son açıklamaları böyle bir aklı selim sürecin örülmesinin önüne geçeceklerini gösteriyor. Bu nedenle biz bu mesaj doğrultusunda en geniş demokratik siyasal muhalefeti nasıl örgütlemeliyiz diye düşünelim ve buna dikkat keselim" diye konuştu. 

Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü: Çözümü işaret etmesi önemlidir

Öcalan'ın ailesi ile görüşmesi ve sağlıklı bir haber alınması ile birlikte açlık grevine giren 50 kişinin talebinin kabul edildiğini belirten Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ise Öcalan'ın değerlendirmelerinin Kürt sorununda demokratik çözümü işaret ettiğinin altını çizdi. Göllü, şunları söyledi: "Öcalan diyor ki devlet iki yetkili göndersin bu süreç çözülür. Hala çözüme işaret ediyor, bu önemli bir irade. 6 ay gibi bir sürede çözülecekken buna rağmen çözümsüzlükte ısrar etmesi aslında devletin tavrını gösterir" diye ifade etti. 
Kürt sorununda demokratik çözümü desteklediklerini ifade eden Göllü, "Burada Kürt halkının da ulusal önderin de koşullarının düzeltilmesini, müzakere sürecine tekrar dönülmesini istiyoruz" dedi. 

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş: Çözülemeyecek bir mesele değildir

Yıllardır süren savaşın mantıki bir gerekçesinin kalmadığını söyleyen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş da silahların susması ve yeni bir sürecin önünün açılmasının önemli olduğunu, Öcalan'ın çağrısının böyle bir sürecin önünü açmasına vesile olmasını diledi. Taş, "Bu sorun çözülebilir. Çözülemezse de kendisinin de vurguladığı gibi yıllar boyu sürecek bir savaş haline dönüşecek. Bu büyük bir yıkımdır. Türkiye halkı olarak bu yıkımı hak etmiyoruz. Eşit onurlu bir yaşamı, barışı kurmak ellerimizdedir. Çözülemeyecek bir mesele değildir" dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez: Biz üzerimize düşeni yapacağız

Bu konuda gerek ailesinin, gerekse Kürt siyasetinin Öcalan üzerindeki tecridin kalkması için ortaya koydukları talebi sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Öcalan'dan bir haber aldıklarından kaynaklı memnun olduklarını söyledi. Sadece haber almanın yeterli olmadığını vurgulayan Sönmez, "Bundan sonra Türkiye'de savaşın, çatışmanın sonuçlanması ve ölümlerin durdurulması adına Öcalan'ın ciddi bir görev göreceğini düşünüyoruz. Bu nedenle yeniden müzakere ve diyalog ortamına dönülmesini istiyoruz" dedi. 

Türkiye'de ölümlerin durması noktasında birinci görevin devlete ait olduğunun altını çizen Sönmez, "Bölgedeki en ufak gelişmeyi güvenlik politikası ile bertaraf etme eğilimine gidiyor. Biz öteden beri söylediğimiz yerdeyiz ve bu iş güvenlik politikaları ile değil demokrasiyi geliştirerek, temel hak ve özgürlüklerin alanlarını açarak ancak çözülebileceğini düşünüyoruz. Bu anlamda birinci dereceden sorumluluğun devlette olduğunu ve adım atması gerektiğini düşünüyoruz" diyerek, devletin adım atmaması halinde sorunun çözülemeyeceğini söyledi. Öcalan ile ailesinin görüşmesinin bir adım olduğunu dile getiren Sönmez, kendilerinin de parti olarak üstüne düşeni yapacaklarını belirtti. 

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Atılacak adım kalıcı barışa hizmet edecek

Daha önce de hükümete bu konuyla ilgili çağrı yaptıklarını anımsatan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan da "Ortadoğu ve Suriye'deki gelişmeleri düşündüğümüzde, Türkiye'de barışın ve çözümün acil bir ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Hükümet Abdullah Öcalan'ın ailesine görüşme izni vererek bir adım atmıştır. Bir yanı ile tecridin karşısında bir adım atmıştır. Şimdi diğer alanlarda da adım atması gerekmektedir. Ancak çözümün tek koşulu vardır. Kürt halkının taleplerinin eşit haklara dayalı bir şekilde karşılanmasıdır. Bu nedenle buradan başlayacak bir çözümün kalıcı barışa hizmet edeceğini söyleyebiliriz" dedi. (diha)
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler