Şiir Evreni: Romanya ve Türkiye şiirinin buluşması

Romanyalı ve Türkiyeli şairleri ve şiirlerini buluşturan “Şiir Evreni” adlı etkinlikler İstanbul’un iki yakasında 20-21 Nisan’da yapılacak.

Şiir Evreni: Romanya ve Türkiye şiirinin buluşması

SiyasiHaber

Her iki ülke şairlerinin birbirlerine merak etmesi, ama iki ülke arasındaki kültürel alışverişin istenen düzeyde olmaması nedeniyle kolları sıvayan Şair Yazar Osman Bozkurt, Romen ve Türk şairleri bir araya getirdi.

2019 Ocak ayında bir antoloji yayımlandı. Ardından Osman Bozkurt, Türkiye-Romanya edebiyatları/halkları arasında köprü oluşumuna katkıları nedeniyle iki ödüle birden layık görüldü.

Etkinlikler iki yakada birden

Her iki ülkede de var olan düzenin şoven milliyetçi söylemi kolaylaştırdığı ve toplumlar arası barış ve kardeşliği değil düşmanlığı kışkırttığı gerçeğinden yola çıkan Osman Bozkurt, iki kültürü evrensel değerlerde buluşturmayı 20 ve 21 Nisan günlerinde İstanbul’da yapılacak “Şiir Evreni” adlı etkinliklerle daha geniş çevreye yayacak. Şiir severlerin ve okurlarının iki ülke kültürüyle kendilerince evrensel şiir diline yaklaşan yapıtlarını şairlerden dinleyecek.

Konuşmalar ve şiirler

Moderatörlüğünü Osman Bozkurt ile birlikte Nadia Tunsu ile Şeila Suliman  üstleneceği panel, söyleşi ve şiir okuma etkinliklerinin ilki 20 Nisan Cumartesi günü Dimitria Cantemir Kültür Merkezinde saat 13:00- 16:30 arasında yapılacak. İkinci etkinlik ise Kadıköy’de, İstanbul İmpro Sahnesinde, 21 Nisan Pazar günü saat 14:00 ile 17:30 arasında gerçekleştirilecek.

Taksim Sıraselviler Caddesi Romanya Konsolosluğu bünyesindeki Dimitrie Cantemir Kültür Merkezindeki etkinliğe Romanya’dan Victor Atanasiu ve Nicolae Georgescu Türkiye’den Ayten Mutlu, Ali Timuçin ve Ömer Öneren konuşmalarıyla, Sezai Sarıoğlu, Meral Çetinkaya, Muhsine Arda, Fatma Türk Kuşkaya ve Cenk Kolçak da şiirleriyle katılacak.

Ertesi gün, 21 Nisan Pazar günü, saat 14:00’te, Halitağa Caddesi Şadırvan Pasajındaki etkinliğe ise Romanya’dan Nicolae Georgescu, Victor Atanasiu ve Marian Ilie; Türkiye’den de Eray Canberk, Emin Şir ve Suat Batur’un konuşmaları, Nebahat Akın, İsmail Afacan, Niyazi Yaşar, Emel Koşar ve Aydın Kaşkal da şiir okumalarıyla yer alacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler