Savunmaya barikat işlemez!

Ankara Adliyesi önüne gelen avukatların yürümesine izin vermeyen polis biber gazı sıktı. Polis saldırısı sırasında bazı avukatlar yere düştü, biber gazından etkilendi. Avukatlar, “Savunma Yürüyor”, “Çok Baro Yok Barodur”, “Baroma Dokunma” sloganları eşliğinde polis barikatına yüklendi.

Savunmaya barikat işlemez!

 

Baro başkanlarının Ankara Adliyesi’nde yapacakları suç duyurusu öncesi polis adliye çevresini bariyerlerle çevirdi. Adliye bahçesinde bulunanları “güvenlik” ve “arama gerekçeleriyle çıkaran polis basın mensuplarının da alanda bulunmasına izin vermedi.

Baro başkanlarının yürümesine izin vermeyen polis biber gazı sıktı. Polisin saldırısı sırasında bazı avukatlar yere düştü, biber gazından etkilendi. Avukatlar, “Savunma Yürüyor”, “Çok Baro Yok Barodur”, “Baroma Dokunma” sloganları eşliğinde polis barikatına yüklendi.

 

 

'Feyzioğlu istifa sloganı atıldı' 

“Savunma Yürüyor”, “Çok Baro Yok Barodur”, “Baroma Dokunma” pankartı taşıyan binlerce avukat, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bölünmüş baro yok adalettir” ve “Feyzioğlu istifa” sloganları attı.

Avukatlar alkışlarla baroların yapılarını değiştirmeyi hedefleyen yasa tasarısını protesto etti.

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, baroların yapısını değiştirecek teklife karşı bir araya gelen avukatlarla birlikte açıklama yaptı. “Baskı rejiminin masasının altından çıkardığı sopaya hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz” diyen Sağkan şunları kaydetti:

“Güçlülerin bizi bölmek için gösterdiği sopaya karşı itirazımız, kalplerine saldığımız korkunun göstergesidir, onurumuzdur. Savunmadan hiç haz etmediniz, biliyoruz. Teslim alamadığınız baroları parçalayarak cübbelerimize düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki herkes sussun bu karanlık böyle sürsün. Sizden öncekilere de söylemiştik. Bu projenin sahiplerinin ilk cümlesinin ‘Avukatımı istiyorum’olduğunu unutmayın. Tarih aydınlık ve umut için mücadele edenleri yazar.”

 

'Biat etmiyoruz' 

“Barolar çok oldu diyorsunuz ya. Siz yargıyı bağımlı kıldıkça, insan haklarını ayaklar altına aldıkça biz de çok olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk cinayetlerine, kadın cinayetlerine doğa talanına sessiz kaldıkça biz çok olmaya devam edeceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var.

Aydınlığı onlar temsil ediyor. Demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Bizlere iyi bakınız. Teker teker saymakla bitireceğinizi düşündüğünüz avukatlar gökyüzü kadar büyük kararlılığı cübbelerinin altında taşıyorlar. Susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz.”

 

Avukatlar oturma eylemine başladı

Barolara yönelik düzenleme görüşülürken Meclis'e yürümek isteyen avukatlar polisin engellemeleri ile karşılaştılar. 

Avukatlar polisin engellemeleri karşısında Ankara Adliyesi önünde oturma eylemine başladılar.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler