Sancaktepe'de kadınlar sokağa çıkarak ''İstanbul Sözleşmesi uygulansın!'' dedi

İstanbul Sancaktepe'de kadınlar sokağa çıkarak “Şüpheli kadın ölümlerine son vermek için İstanbul Sözleşmesi uygulansın” çağrısı yaptı.

Sancaktepe'de kadınlar sokağa çıkarak ''İstanbul Sözleşmesi uygulansın!'' dedi

Sancaktepe’li kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep ederek, “Şüpheli kadın ölümlerine son vermek için İstanbul Sözleşmesi uygulansın” çağrısında bulundu.

Özgür Manşet'in haberine göre İstanbul Sancaktepe’de bir araya gelen Sancaktepe Yerel Demokrasi Kadın Meclisi üyeleri İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için bildiri dağıtımı ve basın açıklaması yaptı. Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” talebinde bulundu.

Sancaktepe Yerel Demokrasi Kadın Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Nilüfer Aydın, 228 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun arama çalışmalarının durdurulmasına tepki göstererek, “Gülistan Doku nerede? Daha fazla kadının kaybolmaması için İstanbul Sözleşmesi uygulansın.” dedi.

 

"Cinsel saldırılara caydırıcı cezalar verilsin"

Batman’da Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından 20 gün boyunca alıkonulup ve tecavüze uğrayan İ.E’nin intihar ederek hayatına son vermesini hatırlatan Aydın, Musa Orhan hakkında tutuklama kararının ancak sosyal medya üzerinden gündem olduktan sonra verilmesini İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması olduğunu ifade ederek, “Kadına yönelik cinsel saldırılara caydırıcı cezalar verilsin” diye konuştu.

 

"İstanbul Sözleşmesi uygulansın"

Şüpheli kadın ölümlerine son vermek için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının gerekliliğini belirten Aydın, devamında şöyle konuştu: “Boşandığı erkek tarafından öldürülen Emine Bulut için, Pınar Gültekin için, Özgecan Aslan için, Şule Çet için; öldürülen tüm kadınlar isyanımızdır diyerek sokakları doldurmaya devam ediyoruz. Her gün kadınlar öldürüyor. Cinsel saldırıya ve tacize uğruyor. Fiziksel, psikolojik şiddet görüyor. Kadınların özgürce yaşayacağı bir dünya kurana dek mücadeleye edeceğiz. Adalet biziz susmayacağız diyerek sokaklarda, haklarımızı alana dek sokaklarda meydanlarda taleplerimizi haykıracağız. İstanbul Sözleşmesi uygulansın.”

Aydın’ın konuşmasının ardından kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin önemine atıfta bulunan sloganlar atarak basın açıklaması son buldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler