Salgınla ilgili Kurban Bayramı’nda kamusal önlem şart!

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu, 19 Temmuz tarihli ‘Korona Günlükleri’ni yayımladı. TTB Başkanı Adıyaman’ın salgınla ilgili Kurban Bayramı uyarısına vurgu yapılarak, Kurban Bayramı’nda kesinlikle kamusal tedbir alınması şart. Bu önlemleri almazsanız bayramdan iki hafta sonra vaka artışını görürsünüz” sözleri hatırlatıldı.

Salgınla ilgili Kurban Bayramı’nda kamusal önlem şart!

 

“Korona Günlükleri”nin 10 Temmuz 2020 tarihli Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri

Dünya genelinde toplam vaka sayısının 14.4 milyonu, can kaybı 604 binin üzerine çıktı. Son iki gün içinde yeni vaka tespiti 465 bini geçti. Bu hızla giderse üç gün içinde toplam vaka sayısı 15 milyonu da geçecek.

Toplam vaka sayısı ABD 3 milyon 770’u, Brezilya’da 2 milyonu, Hindistan’da 1 milyonu geçti, Rusya’da ise 760 bin civarında. Çok küçük ülkeler dikkate alınmadığında Covid-19 görülme sıklığında Şili milyon kişi başına 17 bin 195 ile ilk sırada. Bu hız ABD’de milyon kişi başına 11 bin 557 iken Türkiye’de milyon kişi başına 2 bin 592’dir.

Toplam vaka sayısında ilk 10 sırada ABD, dört Latin Amerika ülkesi (Brezilya, Şili, Peru ve Meksika), üç Avrupa ülkesi (Rusya, İspanya ve İspanya) Hindistan ve Güney Afrika yer alıyor. Latin Amerika ülkeleri, pandeminin erken vurduğu İspanya’yı geçmeye devam ediyor. Brezilya, Şili ve Peru’nun ardından Meksika’da İspanya’yı geçerek ilk sekize yerleşti. Meksika’sa vaka sayısı 324 binin, can kaybı 37 binin üzerinde...

Tedavi altında olan ve bulaştırma potansiyelinde olan aktif vaka sayısı ile 5.1 milyonun üzerine çıktı. Yeni vaka sayısı da 240 binin üzerinde... 200 binin altına indi. Yeni vaka bildiriminde ABD (yaklaşık 75 bin), Hindistan’da (yaklaşık 34 bin), Güney Afrika (11 binin üzerinde), Kolombiya (yaklaşık 9 bin) ve Arjantin (4 bin 500’ün üzerinde) artışın devam ettiği ülkeler arasında. Brezilya, Meksika ve diğer Latin Amerika ülkelerinde, Rusya’da,  Ortadoğu, Güney Asya ülkelerinde yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ediyor.

Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 913 kişi hastalığa yakalandı, 17 kişi hayatını kaybetti. Son 3 günde en çok vaka görülen beş ilimiz: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Diyarbakır. En az vaka görülen beş ilimiz: Artvin, Tunceli, Bayburt, Kırklareli, Bartın.” Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yoğun bakım hasta sayısının 1231 ve entübe hasta sayısının 394 olduğunu paylaştı. Test sayısı 40 bine kadar düştü. Vaka sayısında azalma ile test sayısında azalmanın birbiriyle uyumlu olduğu dile getiriliyor.

Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki Tahtaköprü Barajı'nı yükseltmek amacıyla başlatılan inşaatta şantiye şefi olan A.Ş.C.'nin (25), Koronavirüs testi pozitif çıktı. Şantiye şefi hastanede tedaviye alınırken, 31 işçinin bulunduğu şantiye, karantinaya alındı.

 

Türk Tabipleri Birliği’nden “salgın hızlanabilir” uyarısı

TTB-MK Başkanı Sinan Adıyaman, Kurban Bayramı’na çok az bir süre kaldığını, Türkiye’de 1. dalganın henüz atlatılamadığını ve vaka sayıların binin altına düşse de test sayısı düştüğü için vakaların azaldığına dikkat çekti. Ayrıca Türkiye’de vaka temaslılarına test yapmaktan vazgeçildiğini hatırlatarak “Test sayısını artırıp filyasyon kurallarına uysanız vaka sayıları da artacak” dedi. Dünya Sağlık Örgütünün test sayısı artırılsın uyarılarına rağmen ülkemizde azaltıldığını belirten Adıyaman “Kurban Bayramı’nın kurban kesimi, bayramlaşma ve ev içi ziyaretler nedeniyle salgının hızlanmasında etkisi olacak” dedi.  Bakanlık ve Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı bu açıklamaları kabul etmenin mümkün olmadığını söyleyen Adıyaman “Pandemiyle mücadelede önlemleri halkın üstüne yıkamazsınız” dedi. Sağlık Bakanı ‘1. dalgaya hakim olduk, salgın kontrol altında’ diyorsa yurttaşların rehavete kapılmasını engelleyemezsiniz uyarısında bulunan Adıyaman, 1. dalganın henüz atlatılmadığını, salgının hızının düşmediğini, bazı bölgelerde vakaların arttığını, yoğun bakımda yatan hasta sayısında artışın sürdüğüne vurgu yaptı. “Kurban Bayramı’nda kesinlikle kamusal tedbir alınması şart. Bu önlemleri almazsanız bayramdan iki hafta sonra vaka artışını görürsünüz. Biz bunu 1 Haziran’da yeniden açılımın sonuçları sonrası yaşadığımız vaka artışlarıyla gördük” hatırlatmasında bulunan Adıyaman, sonbaharda influenza (grip) salgını öncesi vaka sayılarını azaltmamız gerektiğini söyledi

 

Dünya’da koronavirüsle ilgili gelişmeler

Türkmenistan DSÖ bölgesinde Covid-19 bildirimi yapılmayan tek ülke olduğunu açıkladı. DSÖ ülkede yaptığı inceleme gezisi sonrası ‘artan akut solunum yolu hatalıkları ve nedeni bilinmeyen zatürre vakalarının farkındayız ve bundan dolayı endişeliyiz’ açıklamasını yaptı.

Brezilya Amazon bölgesinde ilk Covid-19 ölümünü bildirdi. Maruba kabilesinden 83 yaşında bu kişinin ölümünün ardından pandeminin Amazon bölgesine hızla yayılacağı kaygısı paylaşıldı.

ABD'de Florida eyaletinin Cumhuriyetçi Valisi Ron DeSantis, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen spor salonlarını kapatmayacağını, çünkü spor salonlarına giden insanların "sağlığının sıhhatinin yerinde" olduğunu söyledi. Uzmanların 'Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, Koronavirüs'ün olası komplikasyonlarına bağışıklık sağlamaz' yorumlarına karşın "Sağlığınız iyi durumdaysa, Koronavirüs konusunda tehlikeli durumda kalma olasılığınız çok düşük" diyen DeSantis, salonları kapatmanın mantıklı olmadığını söyledi.

İspanya'nın Katalonya bölgesinde son 24 saatte, 1226 yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakası tespit edildi. Bu vakaların 133'ünün Segria bölgesinde, 349'unun Barcelona kent merkezinde, 894'ünün de Barcelona çevresinde görüldüğü açıklandı. Katalonya'daki vakalarda birden büyük bir artış görüldü ve Cuma günü dört milyon kişinin gerekmedikçe dışarı çıkmamaları istendi.

SARS-CoV-2 mutasyonlarının viral bulaşıcılık ve antijen cevabı üzerine etkileri Çin'de gerçekleştirilen bir araştırmayla değerlendirildi. Cell'de yayınlanan çalışmada 100'ün üzerinde mutasyon analiz edildi. Analiz edilen mutasyonlar içinde dünyada ve Türkiye'de en yaygın suş olan D614G'nin daha bulaşıcı olduğu belirtildi. Yayınlanan araştırmayla ilgili twitter adresinde değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi TRGENMER Müdürü Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, bazı mutasyonların bulaşıcılığı azaltırken antikorlara karşı direnç sağladığını, şu an yaygın olarak dolaşımda olan suşun ise daha bulaşıcı olmakla birlikte antikor cevabının "kısmen daha iyi huylu" olduğunu belirtti.

İran'da Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu Güvenlik ve Sosyal Disiplin Komitesi Başkanı Hüseyin Zülfikari, ülke genelinde her türlü toplantının yasaklandığıyla ilgili genelgenin tüm valiliklere gönderildiğini duyurdu.

Kansas Üniversitesi Biyogüvenlik Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Stephen Higgs ve meslektaşlarının, Veterinerlik Fakültesi çalışanlarıyla yürüttüğü ve Scientific Reports’ Dergisinde yayımlanan araştırma göre koronavirüsün sivrisineklerden insanlara bulaşamayacağı tespit edildi.

Covid-19 pandemisinin merkezlerinden biri haline gelen ABD'de virüsün yayılması için partiler düzenleniyor. Florida eyaletindeki suç çetelerinin Mart ayından bu yana 400 kişilik partiler düzenlediği ve Coronavirusün daha hızlı yayılmasına neden oldukları belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip Coronavirus (Covid-19) önlemleri çerçevesinde ulusal çapta bir maske zorunluluğunu onaylamayacağını söyledi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) 4 ila 6 hafta arasında herkesin maske takması halinde ülkedeki salgının kontrol altına alınabileceği yönündeki açıklamasını hatırlatılması üzerine Trump, ''Bu açıklama ile aynı fikirde değilim'' şeklinde konuştu. Maske takmanın da sağlık açısından başka problemler oluşturabileceğine değinen Trump, ''Genel cerrahımız Dr. Fauci ve birçok kişi de 'Maske takmayın' diyor. Ama birden 'Herkes maske takmak zorunda' deniliyor'' ifadesine yer verdi.

ABD’de Clemson Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre Güney Carolina eyaletinde Covid-19 testi pozitif çıkan bir köpek uyutuldu. Özel bir veteriner kliniği, sahiplerinden birine Coronavirus bulaştığı tespit edilen çoban köpeği melezi 8-9 yaşlarındaki köpeğe Covid-19 testi yaptı. Ulusal Veterinerlik Hizmetleri Laboratuvarları'nın (USDA) bulgularına göre, 9 Temmuz'da köpeğin enfekte olduğu doğrulandı. Bulgular ayrıca köpeğin kronik bir sağlık sorunu olduğunu gösterdi. Bu kronik hastalık ise ötenazi yapma kararına yol açtı. Clemson Hayvancılık ve Tavuk Sağlığı Merkezi yöneticisi Veteriner Dr. Boyd Parr, köpeğin Güney Carolina’da Covid-19 bulaştığı doğrulanan ilk hayvan olduğunu açıkladı.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Dr. İbrahim Örnek’in vefat haberini “Onlar ‘başarı hikayesi’ anlatadursun, biz ÖLÜYORUZ!” diyerek duyurdu. İTO’nun açıklamasında şöyle dendi: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1987 yılı mezunlarından, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi nöroloji uzmanı meslektaşımız Dr. İbrahim Örnek’i Covid-19 nedeniyle kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Değerli meslektaşımızın başta ailesi olmak üzere yakınlarının derin acısını paylaşıyor, tüm hekim, sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz. Covid-19 nedeniyle bugüne kadar İstanbul’da 15, Türkiye’den 25 hekim hayatını kaybetti. Onlar ‘başarı hikayesi’ anlatadursun, biz ÖLÜYORUZ! (A-Normalleşme süreci de devam ediyor).”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde 1 milyon 300 bini aşkın sağlık emekçisinin Covid-19’a yakalandığını duyurdu. Örgütün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu rakamın dünyada görülen vaka sayısının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğunu söyledi.

Covid-19'un, insanların birçok temel konuda yanıldığını ortaya koyduğunu söyleyen BM Genel Sekreteri, sözlerini şöyle sürdürdü: "Coronavirus, serbest piyasaların evrensel sağlık hizmeti sağlayabileceği, ırkçılığın olmadığı bir dünyada yaşadığımız, hepimizin aynı gemide olduğumuz yönünde yaygın yanılgı ve yalanlara ışık tuttu. Gerçekte ise aynı denizde kendimizi bulsak da birilerinin süper yatlarla yüzerken diğerlerin yüzen enkaz parçalara tutunmaya çalıştığı ortada." 

Arama Motoru Google, Koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri genişletmeye devam ediyor. Şirket, bundan sonra salgınla ilgili yanlış bilgi veren reklamların kullanılmasına izin vermeyecek. İnternet siteleri ve uygulamalar, Covid-19 ile ilgili komplo teorilerini ön plana çıkaran reklamlardan gelir elde edemeyecekler. Şirket, reklam verenlerin bu tür reklamlar oluşturmasını engellemenin yanı sıra kuralları çiğneyen reklam verenlere ve yayıncılara karşı eyleme geçmek için insan ve makine yorumlarını kullanacak. Ayrıca kuralları sürekli olarak ihlâl edenler de engellenecek. Şirket sözcüsü, aşı karşıtlığı ve mucizevi sağlık kürleri gibi insan sağlığıyla ilgili zararlı iddialara karşı alınan önlemlerin yeni kuralla birlikte daha da genişleyeceğini söyledi. Sözcü, ek güvenlik önlemleri alınacağını ifade etti. Google, geçtiğimiz nisan ayında koronavirüsle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmek için 6,5 milyon dolarlık da bir yatırım yapmıştı.

 

 

Sağlık Muhalefeti – Toplumsal Mücadele

İstanbul Tabip Odası tarafından Dr. Yavuz Kalaycı için valilik izni ile başlattığı bağış kampanyası bir gün sonra yine valilik tarafından durduruldu. Aile hekimi Dr. Yavuz Kalaycı’yı 19 Nisan 2020 günü Covid -19 nedeniyle yaşamını yitirmişti. Dr. Kalaycı’nın ölmeden önce son sözleri “Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız, değil mi?” olmuştu. Valilik bu kararla, ‘iyiliği örgütlenmeyin, dayanışma yasak’, ‘güvencesiz çalışma ve güvencesiz yaşam’ı esas almış olduğunu gösterdi.

 

Diyarbakır Tabip Odası (DTO), 2020- 2022 Olağan Genel Kurulunu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Salonda “Sağlıktan ve özgürlükten tasarruf edilmez”, “Mesleğimize meslek odamıza ve geleceğimize sahip çıktık, çıkıyoruz” pankartı ve İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın fotoğrafı asıldı. Mızraklı genel kurula mektupla katıldı. Mektupta: “Bizler yıllar yılı sağlığı, toplam bir iyilik hali, yani insanın ve toplumun barış, aydınlık ve esenlik hali olarak tanımladık ve mücadele verdik. Gelin görün ki bizim bu tutumumuza rağmen ülke karanlık bir türbülansta ve kötülüğün olağanlaştığı, sıradanlaştığı bir dönemden geçiyor. Benim bulunduğum yer resmen cezaevi ama duvarların dışında ülkede ayrı bir cezaevi atmosferi egemen kılınmaya çalışılıyor. Odamıza ve TTB ilkelerine can suyunu veren büyüklerimizin çizdiği özgür insan, sağlıklı demokratik toplum, barış ve aydınlık gelecek değerleriyle, çok önemli mesafeler ve süreçler kaydettik. Artık güçlü bir hafızası ve bu bayrağı onurla ileriye taşıyacak olan genç-dinamik canları ile önemli bir merkez durumundayız. Güçlü bir atardamar işlevi görüyoruz. Ülkemize hepimiz sevdalıyız ve ülkenin içeride dışarıda ağır faturaları olması, muhtemel bir sürecin arifesinde olduğunu hepimiz görüyoruz. Özellikle bizim sahamızda barolarla başlayan sürecin kapsayıcı olacağını ve ertesinde demokratik bütün kurumlara yöneleceğini biliyoruz. Peyderpey gösterilen itirazlar ölçeğinde ajandalarını işlerliğe koyuyorlar. Sivil demokratik muhalefetin bunun tekilleştirmekten azami düzeyde kaçınarak gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda kullanılarak çoğaltılması ve kolektif duruşun gösterilmesi gerektiği görüşündeyim. Gösterdiğiniz kararlı tutum ve dayanışma, zorlukları göğüslememde bana ilaç gibi geldi. Salonda bulunan her biri bir cihan parçası sizlerin varlığı benim umudumu, güvenimi derya deniz eyliyor. İyi ki varsınız. Hayat sizlerle güzel. Son olarak önerim sağlıktan ve özgürlükten tasarruf edilemez. Sağlıktan tasarruf ölüm, özgürlükten tasarruf esaret getirir! Bu slogan, her dönemden daha çok sadece bizlerin değil bütün bir topluma duyurusu yapılıp yaygınlaştırılması gereken bir slogandır diyorum. Sağlık ve iyilikle kalın.”

 

TTB Asistan Hekim Kolu #36saatuykusuzhayat hashtagi ile sosyal medyadan sorunlarını paylaştılar. Asistan hekimler yasal ve akademik olarak ünvanları ‘tıpta uzmanlık öğrencisi’ veya ‘araştırma görevlisi’ hekim iken işletme haline gelmiş hastanelerde hizmet açığını kapatan ‘performans kölesi’ olarak çalıştırılıyorlar.

 

Kayıhan Pala’ya açılan soruşturma nedeni ile ‘Bilim İnsanı Neye, Kime Karşı Sorumlu’ paneli TTB youtube kanalında bugün saat 20:00’da canlı yayınlanacak.

19 Temmuz Tarihli Ata Soyer Sağlık Politika Okulu "Korona Günlükleri'nin tamamına ulaşmak için TIKLAYIN 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler