Sağlık turizmi için kurulan hastane, koronavirüs tedavisine bile yetemiyor

Eski Atatürk Havalimanı pisti üzerine kurulan Yeşilköy Hastanesi’nde çalışan doktorlar son 1 ay içinde vaka sayısının arttığını, ancak yeni açılan servislerin aynı oranda sağlık personeli ve doktor ile takviye edilmediğini söylüyor.

Sağlık turizmi için kurulan hastane, koronavirüs tedavisine bile yetemiyor

 

Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi açılmadan önce iktidar tarafından ‘pandemi hastanesi’ olarak duyurulmuştu. Salgın tedbirlerinin gevşemesi ile birlikte hastanenin sağlık turizmine yönelik olarak hizmet vereceği açıklanmıştı. Hatta 31 Mayıs 2020 tarihinde açılan hastanenin açılış töreninde katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söylemişti;

“Bakın yeni bazı dedikodular üretmeye başladılar. Sancaktepe ve Yeşilköy hastanelerine ihtiyaç yok dediler. Bunların ufku dar. Bunlara sorun Sancaktepe’nin yanından havalimanı var mı? Bilmezler. Samandıra’da geçmişte askeri havaalanı vardı. Aynı şekilde Yeşilköy, burada da havalimanının bir ucuna inşa ediyoruz. Bizim buradaki hesabımız sağlık turizmine yönelik, yurt dışından gelenler uçaklarla gelecekler ve tedavilerini yapıp uğurlayacağız. Türkiye bu noktada sağlık üssü olma görevini yapacak. Şehir hastanelerimizle nam saldık. Başakşehir’in birinci etabı bitti, ikinci etabını da önümüzdeki haftalarda bitiriyoruz. “

 

‘Koronavirüs tedavisine bile yetemiyoruz’

Jurnal Türkiye’nin haberine göre: 2 aylık süreçten sonra gelenin noktada ise durum hastanenin vaka sayısının yükselmesiyle yeniden ‘pandemi hastanesi’ olarak hizmet vermeye başladığını gösteriyor. Ancak hastanenin yoğun bakım ünitesi teknik eksiklikler sebebiyle hizmet veremiyor. Sağlık çalışanları vakaların artmasından sonra oluşan personel eksikliğinden de şikayet ediyor.

 

Yeşilköy Hastanesinde görevli bir doktor son 2 ayda yaşanan süreç ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Burada oturmuş bir sistem yok. En çok bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Çalışma düzenimiz sürekli olarak değişiyor. Ben 2 aydır burada görev yapıyorum. Buranın kendi doktoru yok, hep dışarıdan görevlendirme ile gelen hekimler çalışıyor. Başka hastanelerden uzmanlar görevlendirme ile geliyor, bu da hastanenin çalışma sistemini ve sürekliliği etkiliyor. Vaka sayısı arttıkça servis sayısı da zamanla artırıldı, ama aynı oranda sağlık personeli ve hekim sayısı artmadı. İlk başladığımda 1 ayda 24 saatlik 7 niöbet tutuyordum, şu an 11 nöbet tutuyorum. Bir servise tamamen tek başıma bakıyorum, hastane ilk açıldığında daha fazla doktor ilgileniyordu.”

 

‘Havalandırma sistemi bozuk, yoğun bakıma alamıyoruz’

 “Burası açıldığında sağlık turizmi için hizmet vereceği söylendi ama şu an öyle bir durum yok. Sağlık turizmini bırakın koronavirüs tedavisine bile yetemiyoruz. Teknik eksiklikler halen halledilemedi, yoğun bakıma hasta alamıyoruz. Yoğun bakıma alınması gereken hasta olduğunda başka bir hastaneye sevk ediyoruz. Buranın da yoğun bakımı var ancak yatış gerektiğinde yetkililer ‘Havalandırma sistemi bozuk, yoğun bakıma alamıyoruz’ diyorlar.”

 

‘Yoğun bakım hasta sayısı genel olarak arttı’

“Ben birincil başvuru yerinde çalışmıyorum ancak başvurular arttı. Hastalar buraya sevk ile geliyor. Avrupa yakasında özellikle son 1 aydır burayı dolduracak vaka hep oldu. Yoğunluğun diğer hastaneler de arttığını biliyorum. Biz yoğun bakıma hasta yatıramıyoruz ancak sevk ettiğimiz hastanelerin yoğun bakım servisleri genel olarak dolu. Yoğun bakım hasta sayısı genel olarak arttı.”

 

‘Sağlıkçılara rutin tarama yapılmıyor’

“Nöbet saatlerimizin artması dışında başka belirsizlikler de var. Bu kadar yoğun bir tempoda ve risk altında çalışmamıza rağmen 1 ay sonrası için önümüzü göremiyoruz. Herkes belirsizlikten şikayet ediyor. Benim geçici görevlendirmem Temmuz sonunda bitiyordu, Ağustos sonuna kadar uzattılar. Büyük ihtimalle Eylül sonuna kadar da uzayacak. Ama bu konuda bir planlama yapılması lazım. Yoksa bu yoğunluğu bir yerden sonra kaldıramayacağız. Ve risk altında çalışıyoruz. Evet, önlemler alınmaya çalışılıyor ancak yine de yemekhane, dinlenme odası gibi ortak kullanılan alanlar var. Sağlık personeline rutin tarama testi yapılmıyor. Biz şikayetçi olmadan bunun yapılması ve belirti gösterenlerin bir süre hastaneden uzak kalması gerekiyor. Ve sağlık personelinde vaka sayısının giderek arttığını görüyoruz. Bu yapılmazsa eğer bu sayı giderek artacak ve maalesef ölümler olacaktır”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler