Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Ayın 15'inden sonra bütün rakamları açıklamaya başlayacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Semptom göstermeyenleri vaka sayısına yazmıyoruz" açıklamasına kamuoyunun tepki göstermesinin ardından Koca 15 Ekim'den itibaren bütün vakaların verilere işleneceğini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Ayın 15'inden sonra bütün rakamları açıklamaya başlayacağız

Dünyaya yayılan koronavirüs salgınının vaka sayılarına ilişkin tartışmaların odağında olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'e yaptığı açıklamada "Bu ayın 15'inden itibaren bütün rakamları açıklayıp, bildireceğiz" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs salgını verilerinde "ulusal çıkarları gözeterek" ‘vaka’ ve ‘hasta’ ayrımı yaparak gerçek vaka sayısını gizlediği ortaya çıkmıştı.

Koca, konuya ilişkin Twitter'dan yayımladığı mesajda, "Salgınla mücadele sürecinde devletimiz, halkının sağlığı kadar ulusal çıkarlarını da korumaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

Fahrettin Koca, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'e yaptığı açıklamada dikkat çeken ifadelerde bulundu.

Koca, 15 Ekim'den itibaren bütün rakamları açıklayacaklarını ifade etti.

 

İşte röportajın ilgili kısmı:

"E.Ö: Dünya Sağlık Örgütü sözünü ettiğiniz raporunda ‘Rakamları uluslararası standartlara uygun bildirin’ diyor. Herkesin kanaati, Türkiye’nin mücadeleyi iyi götürdüğü şeklindeydi. Niye durup dururken vaka sayısından hasta sayısına geçtik?

F.K: “Bakın orada yanlış bir algı oluşturulmak istendi. Her ülke kendi test politikasını belirliyor. Biz de Dünya Sağlık Örgütü’ne bizim test rehberimizle, test politikamızla ilgili her bilgiyi verdik. Dedik ki: ‘Semptomlu yani hastalık bulgusu olan kişilere test yapıyoruz’. Oxford’un yayımladığı, hangi ülkenin nasıl test yaptığıyla ilgili tabloda da bu görünüyor.

E.Ö: Buraya kadar sorun yok. Temmuzda ne oldu da değişti?

F.K: “Temmuz ayından itibaren artık normalleşme dönemi başladı. Sınırlamalar kalktı, ülkeler arasındaki geçişler başladı. Biz de havaalanı gibi, yurtdışına gidenler gibi, cezaevinde olanlar gibi, çeşitli kesimlerde kesitsel taramalara başladık.”

E.Ö: Bunun vaka ve hasta kavramlarıyla ilgisini anlayamadım.

F.K: “Var. Kesitsel taramalarda semptom yok. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız.”

 

"Bu ayın 15'inden itibaren bütün vakaları verilere dahil edeceğiz"

E.Ö: Sayın Bakanım bir dakika önemli bir şey söylüyorsunuz. Yanlış anlamıyorum değil mi? Vaka diyorduk, sonra hasta dedik kafalar karıştı. Şimdi bunların hepsini açıklayacağız diyorsunuz. Ne zaman başlayacaksınız bunu yapmaya?

F.K: “Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz.”

Fahrettin Koca'nın özrü kabahatinden beter

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler