Rum-Ortodoks mezarlığını yeşil alana çevirdiler!

Hatay Samandağ'da Hristiyan cemaatinin 150 yıllık mezarlığı imar planlarında yeşil alan olarak gösterildi. Hem Rum-Ortodoks, hem de Alevi dernekleri duruma tepki gösterdi. Belediye, eski yönetimin hatası dedi

Rum-Ortodoks mezarlığını yeşil alana çevirdiler!

Gazete Duvar'dan Burcu Özkaya Günaydın'ın haberine göre Hatay’ın Samandağ ilçesinde Rum Ortodoks Vakfı’na ait mezarlık, belediyenin revizyon imar planında yeşil alan olarak gösterildi. Uygulama, Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım Planı ile Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planı’nda ortaya çıktı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da onaylandı. Mezarlığa el konuldu ve tapusu geçen yıla kadar Bölge Vakıflar Müdürlüğü’nde kaldı. Kilise Vakfı ise 5 yıllık hukuk mücadelesinin ardından tapuyu geri aldı.

Meryem Ana Kilisesi'nin yanında yer alan ve 1870'li yıllardan beri bölgede yaşayan Hristiyanlar tarafından mezarlık olarak kullanılan bölgenin yeşil alan olarak gösterilmesi sorunu dokuz aydır çözülmedi.  Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Dimyan Emektaş, "Olayı farkettiğimiz gibi itirazda bulunduk. Neden bir Hristiyan mezarlığı yeşil alan olarak gösteriliyor anlamış değiliz açıklaması yaptı.

 

Emektaş'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Vakıf mülküne el konulamaz"

8-9 ay önce imar planı askıya alındığında olayı anladıklarını ve hemen itiraz ettiklerini belirten Emektaş, “O bölgenin yeşil alan olarak gösterildiğini görünce çok şaşırdık. Samandağ’da 9 parsel var vakıf malı olan. Burası da 9 parselden biri. Yeşil alan olarak gösterilen yer Kilise ile bitişik olan 450 dönümlük bir yer. Mezarlık olmasa dahi vakıf mülkü olduğu için yine el konulamaz. Tabii bir de mezarlık alan olması var. Vahim bir durum. Nasıl alınmış bir karar bunu bilmiyoruz. Duyduğumuzda hemen itirazımızı yaptık biz” diye konuştu.

Neden Hristiyan mezarlığı?

Aradan geçen 8-9 aya rağmen belediyeden herhangi bir geri dönüş yapılmadığını, mezarlığın durumunun hâlâ muğlak olduğunu vurgulayan Dimyan Emektaş şöyle devam etti:

“Belediyeye bunun nasıl olduğunu sorduğumuzda kendilerinin yapmadığını, bir önceki yönetimin hatası olduğunu söylediler. Bizim bildiğimiz bu olaya dair. Ama Samandağ’da park yapılacak, yeşil alan olacak o kadar boş arazi varken neden yıllardır Hristiyan mezarlığı olarak kullanılan bir alan yeşil alan yapılmak istenir anlamış değiliz. Bir bölge sosyal park yapılmadan önce araştırılır, her açıdan bakılır sonra böyle bir karar alınır. Bu mesele sadece burada yaşayan Hristiyanların da sorunu değil. Bu olay Samandağlı olan tüm vatandaşları rencide etti. Biz yıllardır birbirimizin inancına saygı göstererek bir arada yaşıyoruz. Olayı duyan tüm Samandağlılar tepki gösterdi. Biz bir an önce kararın ne olduğunu da öğrenmek istiyoruz.”

.

"Hemen Düzeltilmeli, açıklama yapılmalı"

Samandağ Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi de yaşanan olaya tepki gösterdi. Yıllardır inanç ve kültürlere saygı içinde Samandağ’da yaşadıklarını belirten Çiftçi hatanın düzeltilmesini istedi ve “Belediye bu hatayı düzeltmemişse bir an önce düzeltmelidir. Eğer düzeltmişse de bir açıklama yapmalıdır. Samandağ’da yeşil alan yapılacak alan çok fazladır. Kilise Vakfı’na ait bir araziye hele de mezarlık olarak kullanılan bir alana park düşünülmesi sadece Hristiyanlara değil tüm Samandağlılara yapılmış sayılır” dedi.

 

TBMM’ye de gitti

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları 2019’da konuyla ilgili bir soru önergesi verdi. Olayın ‘eşitliğe aykırı’ olduğunu belirten Hatimoğulları o dönemde şöyle demişti:

“Yüzyıllardır mezarlık olarak kullanılan ve tapusu Samandağ Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı’na ait olan alanın yeni imar planında yeşil alan olarak belirtilmesi, Hristiyan cemaatini hem maddi hem de manevi olarak yok saymak anlamına gelmez mi? Ülkenin herhangi bir yerinde yeşil alan statüsünde olan bir yer mezarlık olarak kullanılmakta mıdır? Bu yaklaşım Hristiyan cemaati ‘eşit yurttaş olarak görme’ ilkesine aykırı değil midir?”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler