Ruhsat gaspı yaşayan avukat sayısı 600'e yaklaştı: 'Temel haklara, uluslararası hukuka aykırı'

Haklarında soruşturma veya kovuşturma oldukları gerekçesiyle Ruhsat gaspı yaşayan stajyer avukat sayısı 600'e yaklaştı. Muhalif avukatların mesleklerinden edilmeye çalışıldığını söyleyen avukatlar, uygulamanın hiç bir hukuksal zemini olmadığını belirtiyor

Ruhsat gaspı yaşayan avukat sayısı 600'e yaklaştı: 'Temel haklara, uluslararası hukuka aykırı'

Ruhsatları gasp edilen avukat ve stajyer avukat sayısı her gün artarken hukuk örgütleri temsilcileri de duruma tepki gösteriyor. Avukatlık Kanunu’nun 5/3 Maddesi gerekçe gösterilerek haklarında herhangi bir dava ya da kesin hüküm olmadığı halde avukatlık ruhsatı verilmeyen stajyer avukat sayısı 600’e yakın.

MA’dan Mehmet Aslan’ın haberine göre Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şube Eşbaşkanı Eylem Arzu Kayaoğlu, durumun hukuka aykırı olduğunu söyledi.

 

“Temel haklara, uluslararası hukuka aykırı”

Ruhsatların verilmemesinin masumiyet karinesine aykırı olduğunu belirten ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil şunları söyledi: “Avukatlık Kanunun ilgili maddesi ve fıkrası çok açık bir şekilde masumiyet karinesinin bir ihlalidir. Hakkında bir kovuşturma olmamakla birlikte, soruşturma olan kişilerin de ruhsat başvuruları reddediliyor. Maddenin kendisi temel haklara, uluslararası hukuka aykırı olduğu gibi kendisini de ihlal eder şekilde düzenlenmiş. Çünkü madde içinde soruşturma hususundan söz edilmemesine rağmen haklarında soruşturma olan stajyer avukatların ruhsatları da verilmiyor”

 

“Avukat kendisi için avukatlık yapmıyor”

Muhalif avukatlara yönelik bu gaspı aslında tüm bir toplumun hak arayışına yönelik olduğunu vurgulayan Yeşil şöyle devam etti: “Avukat kendisi için avukatlık yapmıyor; avukat bir hukuk hizmeti veriyor. Özellikle muhalif avukatların temel hak ve özgürlükler ile ilgili yürüttükleri hak mücadelesi hem bireysel dava dosyaları açısından hem kolektif faaliyetler açısından toplumu ilgilendiren meseleler. Yani muhalif avukatların baktığı işler kendi hayatıyla ilgili işler değil, yurttaşların sorunlarıyla ilgili. Dolayısıyla ruhsat gaspıyla toplumun hak arama mücadelesi engelleniyor” diye konuştu.

 

“Maddenin iptal edilmesi gerekir”

Sorunun ortadan kalkması için yasanın değişmesi gerektiğini ifade eden Yeşil, “Çünkü gerici, faşist, baskıcı bir iktidarın bakış acısıyla ortaya çıkmış yasalar var. Bu yasaların mutlaka değişmesi gerekir. Avukatlık Kanunun 5/3 tümüyle temel hak ve özgürlüklere aykırıdır. Dolasıyla bu maddenin iptal edilmesi gerekir. Bunu ortadan kaldırmak için de baroların, hukuk örgütlerinin ve gerekse TBB’nin mutlaka aktif bir mücadele içinde bulunması gerekmektir” diye kaydetti.

 

“Sadece avukatları ilgilendiren bir durum değil”

Ruhsatların verilmeyen stajyer avukat sayısında artış yaşandığını söyleyen ÖHD İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Arzu Eylem Kayaoğlu ise, uygulamanın keyfi bir şekilde yapıldığını söyledi. Kanun hükmünün sadece muhalif olan stajyer avukatlara uygulandığını belirten Kayaoğlu, “15 Temmuz 2016’dan sonra iktidarın siyasi görüşene aykırı başka bir görüşü savunan değil, kendisinden olmayan, kendisi gibi düşünmeyen her kesime yönelik bir ders verme, kontrol altına alma uygulaması var. Ayrıca bu sadece avukatları ilgilendiren bir durum değil. Düşüncelerini ifade ettiği için mahkemelere, sorgulara, emniyete götürülen herkesi savunmaya çalışıyoruz. Stajyer avukatlar da bunu yapacağı için ruhsatları verilmiyor. Sivil bir ölüme mahkum ediyorlar” dedi ve AYM’den aleyhte bir karar çıktığı takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuracaklarını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler