Reyhanlı'da eski IŞİD üyesine kitlesel cenaze töreni düzenlendi: Devlet izledi!

Eski IŞİD üyesi olan Ceyşul İzze komutanı Sarut için pazar günü Reyhanlı'da cenaze töreni düzenlenmesi, halkın tepkisini çekti. IŞİD 2013 yılında Reyhanlı’ya bombalı saldırı gerçekleştirmiş, saldırıda 52 kişi ölmüş, 146 kişi yaralanmıştı.

Reyhanlı'da eski IŞİD üyesine kitlesel cenaze töreni düzenlendi: Devlet izledi!

Ceyş’ul İzze komutanı olan Abdülbasit el-Sarut Hama’nın kuzeyinde Suriye Ordusu'na karşı savaşırken, yaralandı. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde getirildiği hastanede dün (8 Haziran) öldü.

2012’de “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediği görüntülerle gündeme gelen, 2014’te IŞİD’e üye olan Abdülbasit el-Sarut'a Reyhanlı’da cenaze töreni düzenlenmesi halkın tepkisini çekti.

Eski IŞİD üyesi olan Ceyşul İzze komutanı Sarut, Suriye ordusuna saldırırken öldürüldü. Suriye'nin Hama kentinin kuzeyinde cihatçı örgüt Ceyşul İzze örgütünün komutanı Abdulbasit El Sarut, Suriye ordusuna saldırırken öldürüldü. Sarut daha önce El Nusra ve IŞİD gibi örgütlerin de bünyesinde savaşmış, ardından Ceyşul İzze'ye katılmıştı.

IŞİD 2013 yılında Reyhanlı’ya bombalı saldırı gerçekleştirmiş, saldırıda 52 kişi ölmüş, 146 kişi yaralanmıştı.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen eski IŞİD üyesi çete komutanı Abdülbasit el-Sarut’un Reyhanlı’da yapılan cihatçı cenaze törenine nasıl izin verildiğini, neden engellenmediğini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazılı önergeyle sordu.

Söz konusu cenaze töreni ile ilgili TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun  yanıtlanması talebiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için şu soruları sordu:

1. “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediği görüntülerle gündem olan, eski IŞİD üyesi, cihatçı örgüt komutanı olan, üstelik cenazesi Suriye’ye gönderilen birinin, cenaze töreni hangi teamüllere ve yasal dayanaklara göre tedavi görmek üzere getirildiği şehir/ülkede bu şekilde yapılabilmiştir?

2. El-Sarut’un cenaze töreni öncesinde, Bakanlığınızca önlemler alınmış mıdır? Alındıysa nasıl önlemler alınmıştır?  

3. Cenazeye yurtiçinden ve yurtdışından otobüslerle organize bir katılım olduğu iddiası doğru mudur? Bu iddiaları araştırmak üzere çalışma başlattınız mı? Cenazeye kimler, nasıl katılmıştır?

4. Cenazenin hemen akabinde Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu’nun twitter hesabından “kabul edilemez ve sorumsuzca bir davranış...bu tür provokasyonlara açık eylemlere müsaade edilmeyeceği” açıklanmıştır. Bu bağlamda Hatay’da  yaşayan halkların hassasiyetlerini zedeleyen bu tür provakatif eylem ve tören neden engelenmemiştir?

5. Töreni organize edenler ve katılımcılar hakkında inceleme çalışması başlatılmış mıdır? Cenaze törenine katılan örgütün üst düzey yöneticileri var mıdır? Bununla ilgili Bakanlığınızın bir araştırması oldu mu?

Barış Atay’ın Soylu tarafından yanıtlanmasını talep ettiği sorular ise şu şekilde:

1- Eskiden IŞİD'e biat etmiş olduğu bilinen, El Nusra ile IŞİD'e birlik çağrısı yapmış olan bu şahsın terör örgütleriyle bağı daha önceden tespit edilmiş midir?

2- El Sarut isimli şahsın Hatay ilinde ikameti var mıdır?

3- ‘Alevilerin kökünü kazıyacağız’ sözleriyle açık soykırım çağrısı yapmış olan Abdulbasit El Sarut'a bu tehdidinden dolayı bir soruşturma açılmış mıdır?

4- Terör örgütü destekçisi olduğu kendi beyanıyla da sabit olan bu şahsın cenaze töreni için Reyhanlı'da destek hazırlıkları yapıldığı, bayraklar ve sloganlarla provokatif bir gösteriye dönüştürüleceği güvenlik güçlerince tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse neden bu cenaze organizasyonuna izin verilmiştir?

5- Söz konusu cenazeye karşı gelişen kamuoyu tepkisinden sonra, bu görüntülerin sorumluları için bir işlem başlatılmış mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler