‘Rant Kanalı’na karşı yürüyüş engellendi, yaşam savunucuları 15.00’da Kadıköy’de buluşacak

Kanal İstanbul Projesi’ne karşı, proje alanında bulunan Yeniköy – Karaburun arasında, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu tarafından yapılmak istenen yürüyüş engellendi. Yaşam savunucuları, bugün saat 15.00’te Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşacak

‘Rant Kanalı’na karşı yürüyüş engellendi, yaşam savunucuları 15.00’da Kadıköy’de buluşacak

 

“Rant Kanalı’nı Durdurmak İçin Yürüyoruz” başlığıyla Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu tarafından bugün gerçekleştirilmek istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Kanal İstanbul güzergahlarından Yeniköy – Karaburun arasında gerçekleşecek yürüyüş için Kadıköy, Avcılar Şişli ve Küçükçekmece’den kaldırılacak otobüsler sabah saatlerinde polis tarafından bağlanarak, yediemin otoparkına çekildi. Otobüslerle Yeniköy’e gitmek üzere buluşma noktalarına gelen Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu gönüllüleri hareket etmelerinin engellenmesi üzerine buluşma noktalarında birer açıklama yaptı.

 

Kadıköy Evlendirme Dairesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu gönüllülerinden Koray Türkay şunları söyledi:

“Doğamızı, yaşamımızı, geleceğimizi savunmak için, sadece rant için, kar uğruna yapılmak istenen ‘Kanal’ projesine karşı bir yürüyüş gerçekleştirmek üzere Kanal’ın yapılmasının planlandığı alana otobüslerle hareket etmek üzere buluştuk. Fakat bizlerin seyahat etme özgürlüğü otobüslerimize el konularak ortadan kaldırıldı. Anayasaya aykırı bir biçimde, Anayasal suç işlenmek suretiyle bizim seyahat etme özgürlüğümüz ortadan kaldırıldı. Bunun gerekçesi olarak da pandemi bahanesi ortaya konuldu.

Rant uğruna yapılmak istenen Kanal’ı yaptırmayacağımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz. Kanalın yapılması demek yaşamımızın, suyumuzun, denizlerimizin, geleceğimizin ortadan kalkması demektir.

Buradan uyarıyoruz. Bu mücadeleyi büyüteceğiz. Bu Kanal’ı ne pahasına olursa olsun yaptırmayacağız. Bu hukuksuzluğu bugün daha güçlü bir şekilde dile getirmek için saat 15.00’da tüm yurttaşlarımızı Kadıköy’de Süreyya Operası önünde gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına çağırıyoruz.”

kanal foto2

kanalllll

küçükçekmece kanal

kanal yürüyüş engel

WhatsApp Image 2020 09 20 at 11.34.53

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler