Peki, sen kimi kandırıyorsun, adamım?

SEÇTİKLERİMİZ - Ümit KIVANÇ Gazete Duvar için yazdı: "Yaşıyor olsaydı kendisini köşebaşında indirmekte veya indirtmekte bir an tereddüt etmeyecek, hapislerde çürümesi için dualar edecek kimselerin bugün Nâzım Nâzım demesinden iğrenmeyebilir, bunları insanların hayırlı değişimler geçirebileceğine dair umut verici örnekler sayabilirdim. Lakin..."

Peki, sen kimi kandırıyorsun, adamım?

 

Nâzım’ın hayat hikâyesi hakkında internette bulabileceğiniz en iyi ve aydınlatıcı toparlamalardan biri, Necati Mert’in sitesinde yeralıyor. 2007’de Hece dergisinin Nazım Hikmet özel sayısında (sayı 121) yayımlanmış bir yazı bu. Mert’in Nâzım’ın edebiyatçı-şair kimliğinin yanısıra, kişiliğini, özel-kişisel ilişkilerini, ruh hallerini, tavırlarını da ilk elden kaynaklardan beslenerek aktardığı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Hem Nazım hem dönem(ler) hakkında fikir ve duygu sahibi olmaya çok katkısı olacak, lezzetli yazı.

Mert’in yazısı, dediğim gibi, birçok farklı alana uzanıyor, biz şimdi başlığın işaret ettiği kapsamla kendimizi sınırlayacağız: “Nâzım Hikmet’in hapishane hayatı”. Ahmet Davutoğlu’nun bile “ben yanmasam/sen yanmasan”lı tweet atarak “memleket hasreti içinde ölen büyük şair”i andığı ortamda, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük şairlerinden birine revâ görülmüş muameleyi hatırlamakta büyük yarar var. Çünkü Nâzım konusu, başka pek çok konu gibi, memleketimiz siyaset ortamında riyakârlığın en mükemmel cirit sahalarından biri. Yaşıyor olsaydı kendisini köşebaşında indirmekte veya indirtmekte bir an tereddüt etmeyecek, hapislerde çürümesi için dualar edecek kimselerin bugün Nâzım Nâzım demesinden iğrenmeyebilir, aksine, bunları insanların hayırlı değişimler geçirebileceğine dair umut verici örnekler sayabilirdim. Buna meyyal insanlardanım. Lâkin herkesin hiçbir hesap görmeden her şeyi kendine oyuncak etmesi sinir bozucu. Ben burada bakışlarınızı Nâzım konusundaki riyakârlığın esas alanına yöneltmeye çalışacağım.

 

...Ümit KIVANÇ'ın Gazete Duvar'daki yazısının tamamı için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler