Patronlar lokavt silahını çekti metal işçisi grevde kararlı

Metal işçilerinin grev kararı karşısında MESS, lokavt kararı aldı. MESS’in lokavt kararına rağmen grevde kararlı olan metal işçileri bu sabah bir çok fabrikada 1 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirerek grev yasağını tanımayacaklarını açıkladı

Patronlar lokavt silahını çekti metal işçisi grevde kararlı

 

SiyasiHaber

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), metal işçilerinin 5 Şubat’ta greve gideceklerini açıklamalarının ardından lokavt kararı aldığını açıkladı.

Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş ile MESS, toplu iş sözleşmesi (TİS) için geçen yılın ekim ayında ilk kez masaya oturmuş, yasal sürede anlaşma sağlanamamıştı. 186 işyerinde 130 bine yakın işçiyi ilgilendirdiği belirtilen sözleşme için zam ve yan haklar konusunda uzlaşma olmamıştı.

Sendikalar, yüzde 26-34 zam isterken, işverenin yüzde 10’luk teklifini reddetmişti. Sendikalar, 5 Şubat’ta greve gidileceğini açıklamış ve uyarı eylemlerine başlamıştı.

Sendikaların grev kararının ardından, MESS üyesi şirketler ardı ardına Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) MESS’in lokavt kararı aldığını açıklamaya başladı. MESS üyesi, Ford Otomotiv, Borusan Mannesmann, Otokar, TOFAŞ, Aygaz ve Türk Traktör bu sabah saatlerinde KAP’a MESS’in lokavt kararı aldığını açıklayan şirketler arasında yer alıyor.

Şirketlerin KAP’a yaptıkları açıklamalarda, sözleşme görüşmelerinin sürdüğü belirtilirken, “Şirketimizin üyesi olduğu MESS ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası’nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındığı ve lokavt uygulanma tarihinin sonradan tespit edilmesine karar verildiği şirketimize bildirilmiştir.” denildi.

 

Türk Metal: ‘Grev yasağını tanımayacağız’

İşçi cephesinde ise 5 Şubat olarak açıklanan grev öncesi uyarı eylemleri devam ediyor. Bu sabah bir çok fabrikada işçiler 1 saat ütetimden gelen güçlerini kullanarak, iş bırakma eylemleri gerçekleştirdi. Fabrika’arda okunan açıklamada, daha önceki yıllarda metal işçisinin grevlerinin ‘milli güvenliği tehdit’ gerekçesiyle yasaklandığı ve bu yasaklar nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nin hükümeti suçlu bularak, tazminata mahkum ettiği hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

“Ve artık bıçak kemiğe dayandı. Sabrımız taştı: GREV kapıda! MESS’in önerdiği ücret artışı, iktidarla birlikte işçi ücretlerini en düşük düzeyde sürdürme politikasının parçasıdır. Ama unuttukları bir şey var. Dayatmayı örgütsüz işçilere yapabilirsiniz ama örgütlü işçilere sökmez.

Patronlar bir de hükümetin grev erteleme uygulamasından cesaret alıyorlar. İktidar grev söz konusu olduğunda da patronların bir dediğini iki etmiyor.

Grev anayasal bir haksa, bu hak aynı zamanda devletin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmelerde tanınmışsa, işçilerin bu hakkı kullanması değil, bu hakkın engellenmesi milli güvenliği tehdittir. Yasa tanımazlıktır.

Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. 2015’de, 2017’de, 2018’de grup sözleşmelerimizde grevlerimizi bu şekilde engellemeye çalıştılar. Bu yasaklara uymadık. Çünkü bu yasaklar Anayasa'ya aykırıdır.

Grev yasağına rağmen grev hakkımızı kullandık ve kazandık. Üstelik bu yasaklama Anayasa Mahkemesi tarafından da mahkûm edildi.

2015 yılında Bakanlar Kurulu'nun ertelediği MESS grevleri nedeniyle hükümet, Anayasa Mahkemesi tarafından suçlu bulundu ve metal işçilerine 50 bin lira maddi tazminat ödemekle cezalandırıldı.

Grevimizi ertelemeye kalkmayın.

Grev istemiyorsanız işçilerin içinde bulunduğu gerçekliğe uygun bir teklif verin. Biz grev meraklısı değiliz. Ama greve de her koşulda hazır olduğumuzu bilin.

Grev eğitimlerimizi tamamladık. Birleşik Metal-İş’in üyeleri greve hazır. Ama bunun yerine grev erteleyerek istediğinizi elde etme yoluna giderseniz, bizim tavrımız çok net olacak: GREV YASAĞINI TANIMAYACAĞIZ!

Anayasa'dan ve uluslararası sözleşmeden doğan grev hakkımızı her şart ve koşulda kullanacağız.

Fabrikalar ayakta. Bu yangını söndürmek istiyorlarsa ne yapılacağı bellidir. Metal işçilerinin talepleri karşılanmalıdır. Karşılanmadığı takdirde Anayasal hakkımızı kullanacağız.

Sendikamız, şayet metal işçilerinin beklentisini karşılayan bir adım görmez, dayatmalar sürerse 5 ŞUBAT TARİHİNDE GREVDEYİZ!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler