Özgür Gündem davası: Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan ve Bilge Aykut'a beraat

Bugün görülen Özgür Gündem ana davasında Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan ve Bilge Aykut beraat ederken, Kemal Sancılı, Eren Keskin, İnan Kızılkaya ve Bilge Aykut’un dosyaları savunma için ek süre talebi üzerine ayrıldı.

Özgür Gündem davası: Necmiye  Alpay, Aslı Erdoğan ve Bilge Aykut'a beraat

SiyasiHaber

 

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılandığı davanın 16. duruşması bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Özgür Gündem ana davada Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Eren Keskin, Kemal Sancılı ve Bilge Aykut “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak,” “suç işleme amacıyla örgüt kurmak,” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılanıyor.

Duruşmada Eren Keskin, Necmiye Alpay, İnan Kızılkaya ve Zana Kaya hazır bulundu.

Mahkeme Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan ve Bilge Aykut’un beraatine, Kemal Sancılı, Eren Keskin, İnan Kızılkaya ve Zana Kaya için ise mütalaya karşı ek süre talebi doğrultusunda dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Mahkeme, haklarında yakalama kararı bulunan ve henüz savunmaları alınamayan Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali’nin dosyalarının da ayrılmasına karar verdi. 

Üzerine atılı bazı suçlardan beraat eden Aslı Erdoğan’a isnat edilen “örgüt propagandası” suçlaması ise zaman aşımından düştü.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler