Osman Kavala: Cumhurbaşkanı’nın müdahalesiyle tutuklandım

Osman Kavala, yeniden tutuklanmasına ilişkin osmankavala.org sitesinden yayınlanan açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesiyle yeniden tutuklandığına işaret ederek, "Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum” dedi.

Osman Kavala: Cumhurbaşkanı’nın müdahalesiyle tutuklandım

Gezi davasının 18 Şubat 2020’de görülen karar duruşmasında hakkında tahliye kararı verilmesine rağmen hakkında “15 Temmuz” soruşturması gerekçe gösterilerek yeniden gözaltına alınıp tutuklanan Osman Kavala; sürece ilişkin osmankavala.org isimli internet sitesinden bir açıklama yayımlattı.

Kavala, açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesiyle yeniden tutuklandığına işaret ederek, "Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum” dedi.

 

Osman Kavala’nın açıklamasının tam metni şöyle:

“Her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğumu sürdürmesi ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararları olumlu yönde bir adımdır.

Ben, Gezi Davası’ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum.

Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandım. İki buçuk yıl önce bana yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatım olduğu iddiası Emniyetten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütülmüştü.

Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi Protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır ve yoğun bir artniyeti göstermektedir.

Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum.” 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler