Ölüm orucundaki Avukat Ebru Timtik 43 kiloya düştü

Adil yargılanma talebiyle 203 gündür tutuklu bulunduğu cezaevinde ölüm orucuna devam eden Avukat Ebru Timtik'in 43 kiloya düştüğü öğrenildi. Timtik'in avukatı, müvekkilinin yürümekte ve konuşmakta zorlandığını belirtirken taleplerin derhal yerine getirilmesi çağrısında bulundu

Ölüm orucundaki Avukat Ebru Timtik 43 kiloya düştü

Adil yargılanma talebiyle 204 gündür ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik'in 43 kiloya düştüğünü ve konuşmakta zorlandığını aktaran avukat Şiar Rişvanoğlu, taleplerin derhal yerine getirilmesi çağrısı yaptı.
 
Tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucu sürüyor. Eyleminin 204’üncü gününe giren Timtik ile 173’üncü gününe giren Ünsal’ın sağlık durumları kritik bir aşamaya ulaştı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokrasi İçin Hukukçular ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, 20 Temmuz'da Timtik'i ziyaret etti. ÇHD’li Avukat Şiar Rişvanoğlu, Timtik ile yaptıkları ziyarete ilişkin gözlemlerini anlattı. 
 
43 kiloya düştü 

Timtik'in 43 kiloya düştüğünü, ellerinin bazı bölgelerinde kararmalar ile boğazında yaralar oluştuğunu gözlemlediklerini aktaran Rişvanoğlu, Timtik'in boğazındaki yaralardan ötürü fazla konuşamadığını söyledi. Timtik'in moral ve enerjisinin yerinde olduğunu dile getiren Rişvanoğlu, “Kendisi bu yaraların çok ağrı yaptığını ve duyduğu acıdan dolayı su ile şeker almakta zorlandığını söyledi. Sürecin başından beri Türk Tabipler Birliği (TTB) veya Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan doktorların kendisini muayene etmesini istediğini, bizde bu doğrultuda çeşitli başvurularda bulunduğumuz halde, bu talebimiz kabul edilmedi. Bütün olumsuzluklara rağmen moralinin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. O kadar ki, rolleri değiştik sanki ve o bize moral verdi. Yargıtay kararı kendisi için bir eşik noktası olacak gibi. Hepimizin ortak yarası 'adil yargılanma hakkı' üzerine paylaşımlarda bulunduk” dedi. 
 
İktidara çağrı 

İnsan yaşamının her şeyden daha üstün olduğunu ifade eden Rişvanoğlu, iktidarı; meslektaşlarının taleplerini kabul etmeye çağırdı. “Ebru ve Aytaç ile diğer tutsaklar tahliye edilene, 'adil yargılanma hakkı' konusunda somut bir adım atılana kadar hemen yarın duruşmalar boykot edilsin, barolar CMK ve adli yardım hizmetini durdursun” diyen Rişvanoğlu, “Terörle Mücadele Kanunu’nun tamamen lağvedilmesini, Anayasa, Ceza Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve ilgili kanunlardaki antidemokratik, baskıcı, kısıtlayıcı, ayrımcı, ırkçı, ötekileştirici, gayriinsani bütün hükümlerin çıkarılmasını savunuyoruz. Ebru ve Aytaç’ın ile diğer siyasi tutsakların hakkındaki hukuk ve insanlık dışı kararların, tıpkı siyasi iktidarın Ergenekon Davası’nda yaptığı gibi geri alınmasını, taraflara tazminat ödenmesini ve tutsakların derhal tahliye edilmelerini talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler