'Öğretmen maaşları Bakanlık için nasıl “yük” olarak görülebilir?'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soru önergesi veren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları “. Öğretmen maaşları Bakanlık için nasıl “yük” olarak görülebilir? Bu, eğitime ticari bakışın olduğuna işaret etmez mi? diye sordu.

'Öğretmen maaşları Bakanlık için nasıl “yük” olarak görülebilir?'

 

SiyasiHaber

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a cevaplandırması için verdiği önergede, “Eğitimde asıl yük öğretmenin maaşı ile ilgilidir” açıklamasında buluna bakana“Bu ifadeler, öğrencilerin eğitim hakkı; eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin sağlık hakkı için önlem almayarak; bundan eğitim emekçilerini “sorumlu” tutmak anlamına gelmektedir”diyerek, Bu bakış açısının acilen değişmesi, tüm sorumluluğun üstlenilerek, pandemi koşullarında eğitimin sağlanması için gereken tüm tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şu şekildedir.

1. 21 Eylül’de tüm okullarda yüz yüze eğitim başlayacak mıdır? Küçük sınıflara öncelik planı tam olarak nedir? Küçük yaştaki öğrencilerin pandemiye karşı hijyen ve gerekli tedbirleri almasını sağlamak daha güç değil midir?

2. Okulların açılması için açıklanan tarihe birkaç hafta kalmışken birçok sorunun cevabının olmayışı ve bir hafta sonra netleşeceği bilgisinin verilmesi olağan mıdır? 

3. Okulların kapalı olduğu aylar içerisinde ‘pandemi koşullarında eğitim’ konusu üzerine hangi çalışmalar tarafınızca yapılmıştır?

4. Online eğitim üzerine yaptığınız çalışmalar nelerdir? Neden geçtiğimiz süreçte online eğitimde başarılı olunamamıştır? Tüm öğrencilerin online eğitime erişimini sağlamak üzere çalışmalarınız var mıdır?

5. Eğitimsen korona vakası görülen 176 okulu açıklamıştır. Bu okullardaki durum nedir? Vaka görülen okullarda hangi önlemler alınmaktadır?

6. Bu 176 okul dışında vaka görülen okul var mıdır? Bu okullar Bakanlığınızca açıklanacak mıdır? Bu bilgi tarafınızca nasıl “istismar zemini” olarak görülebilir? Pandemiye ilişkin verileri paylaşmak istismar konusu mudur?

7. Seminer döneminde yüz yüze çalışmaya başlayan öğretmenler arasında korona vakalarının arttığı iddiası doğru mudur? Kaç öğretmende bu süreçte korona tespit edilmiştir?

8. Yüz yüze eğitimin başlayacağı sınıflardaki öğrencilere düzenli maske dağıtımı yapılacak mıdır? Sınıflarda az öğrenci sayısı, sürekli havalandırma, sürekli dezenfekte etme gibi düzenlemeler yapılacak mıdır?

9. Okulların yüz yüze eğitime hazır olması, gerekli sağlık tedbirlerinin alınması için Bakanlık tarafından düzenli denetimler yapılmış/yapılmakta mıdır?

10. Öğretmen maaşları Bakanlık için nasıl “yük” olarak görülebilir? Bu, eğitime ticari bakışın olduğuna işaret etmez mi?”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler