Nuriye Gülmen savcıya ifade vermeyi reddetti

Savcı ve üç avukattan oluşan bir heyet ifade almak için Nuriye Gülmen’le görüştü. Gülmen, savcılığa ifade vermeyi reddederek, tahliyesini istedi. Gülmen kötü koşullarda tutulduğunu ve zorlukla hazırladığı savunmasının hastanede kaybolduğunu söyledi.

Nuriye Gülmen savcıya ifade vermeyi reddetti

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi 223. gününe girdi. Gülmen, tutuklu bulunduğu davanın ikinci duruşmasına günler kala Sincan İnfaz Kampüs Hastanesi’nden Numune Hastanesi yoğun bakım servisine getirilmiş, ardından Numune Hastanesi’nin tutuklu koğuşuna götürülmüştü.

Ankara Cumhuriyet Savcısı ile Gülmen’in avukatlarından oluşan bir heyet, savunmasını almak için Numune Hastanesi’nde Gülmen ile görüştü.

MA’da yer alan habere göre, heyet içerisinde yer alan avukat Murat Yılmaz, konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Mahkeme geçen duruşma için Nuriye’nin duruşmada hazır edilmesi yönünde Kadın Kapalı Cezaevi’ne yazı yazmıştı. Ama Numune Hastanesi sağlık koşullarının elverişli olmadığını, hayati tehlikesinin olduğunu belirterek duruşmada hazır edilemeyeceğine dair bir yazı yazmıştı. Bunun üzerine mahkeme ara kararında ‘eğer duruşmada hazır edilemiyorsa keşif suretiyle (yerinde ifadesi alınması) ifadesi alınabilir’ şeklinde karar vermişti. Bu karar doğrultusunda dün saat 10.00’da Nuriye’nin ifadesini almak için gittik.”

Gülmen ifade vermedi

Gülmen’in bulunduğu koşullarda ifade vermek istemediğini bunun yerine savcıya bulunduğu koşulları anlattığını aktaran Yılmaz, şöyle konuştu: “Hem yoğun bakımda tutulması, hem Sincan’dan hastaneye getirilmesi, mahkum koğuşunun havasız olması, 24 saat ışığa maruz kalması, ışığın dışarıdan kontrol edilmesi, havalandırmaya çıkamaması, hiç güneş görmediğini, mahkum koğuşu yer altında olduğu için mazgaldan gün ışığının bile görünmediğini dolayısıyla günleri karıştırdığını anlattı. Aynı zamanda 25 Eylül’den 12 Ekim’e kadar refakatçisi olmadığını hiçbir işini yapamadığı ve kötü koşullarda tutulduğunu anlattı.”

Gülmen’in 14 Eylül’de görülecek ilk duruşma için hazırladığı savunmasının kaybolduğunu aktardığını belirten Yılmaz, “Nuriye, 14 Eylül’deki duruşma için yoğun fiziksel ve zihinsel emek harcayarak hazırladığı savunmasını, Numune Hastanesi’ne getirildikten sonra Sincan Kampüs Hastanesi’nde kaldığını ve nerede olduğunu bilmediğini söyledi. Tutulduğu koşullarda ifade vermek istemediğini söyledi. Ancak tahliye edilmek istediğini eğer tahliye edilirse kendisinin duruşmaya gelip ifade verebileceğini söyledi” dedi.

Duruşmayı etkilemez

Yılmaz, Gülmen’in ifadesinin savcılık tarafından alınmasının 20 Ekim’de görülecek duruşmayı etkilemeyeceğini belirterek “Dosyada Nuriye’nin Sulh Ceza Hakimliğine ve savcılığa verdiği ifadeler belli. Orada zaten herhangi bir örgüt talimatıyla bu eylemi yapmadığını, haksız olarak ihraç edildiği için son çare olarak açlık grevine başladığını belirtmişti. O yüzden bugünkü durum duruşmayı çok etkilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler