Müvekkiline işkenceyi belgeleyen avukat ifadeye çağrıldı

Diyarbakır’da evine yapılan baskında gözaltına alınırken işkenceye uygulanan Sevil Rojbin Çetin’in maruz bırakıldığı durumu belgeleyen avukatı ifadeye çağrıldı.

Müvekkiline işkenceyi belgeleyen avukat ifadeye çağrıldı

Diyarbakır’da İşkenceyle Mücadele ve İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü olan 26 Haziran’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi ve TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in işkence maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve partinin Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran tarafından yapılan açıklamada, baskının Çetin’in evde tek başına iken gerçekleştiği ve iki köpeğin “işkence aracı olarak kullanıldığı” belirtilmişti.

Açıklamada, “Bu köpekler önce Rojbin Çetin’e saldırtılmış, polislerden önce girmişlerdir, iki bacağını eti koparma derecesinde ısırmışlardır, dişlemişlerdir. Kolluk kuvvetleri bu saldırıyı bilerek organize etmiş ve izlemiştir” denilmişti.

e2

İşkencenin 3,5 saat sürdüğü de ifade edilen açıklamada, “iki bacakta da köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama, vücudunun ve kollarının her yerinde darp ve cebir izi, bizzat raporlarla belgenlenmiştir” diye belirtilmişti.

Dün Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube ekiplerince Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilerek Mardin’e götürülen Çetin’in izniyle adliyede avukatı tarafından çekilen fotoğraflar da yapılan basın toplantısında paylaşılmıştı.

ev

Henüz Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Çetin’e uygulanan işkenceye dair herhangi bir işlem başlatmadı.

İşkenceyi belgeleyen Çetin’in avukatının ifadesinin alınması için ise TEM Şube’ye talimat gönderdiği ortaya çıktı.

Öte yandan Diyarbakır Barosu, yaptığı yazılı açıklama ile Çetin’e yönelik işkence ve kötü muameleyi kınadığını belirtti ve failler hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

(MA)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler