Munzur sakinleri: Munzur'a barikat kurarız, projeye izin vermeyiz!

Munzur Gözelerinin yapılaşmasına tepki gösteren yöre sakinleri, ibadet yerlerinin bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Munzur sakinleri: Munzur'a barikat kurarız, projeye izin vermeyiz!

 

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri, “turizme açılacağı” iddiasıyla hazırlanan projeyle yapılaşmaya açılmak isteniyor. Bölge sakinleri, belediyeler ve sivil toplum örgütleri, Tunceli Valiliği koordinesinde kendilerine danışılmadan hazırlanan 8 milyon TL’lik projeye karşı çıkıyor. Buna rağmen projenin hayata geçirilmesi için ilk adım olarak gözelerdeki onlarca esnafın tezgahları zıhlı araçla bölgeye gelen askerler tarafından kaldırıldı. Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan de, söz konusu duruma karşı çıkan yöre sakinlerini hedef gösterdi.

Gözelerin bulunduğu Ziyaret köyü sakinleri ise, projeye ilişkin konuşarak, yapılaşmaya karşı olduklarını belirtti.

 

'Tahribat olmasına izin vermeyiz' 

Köy sakinlerinden Hasan Ağdogan, “Munzur Baba’nın” sadece kendi köylerine özgü olmadığını ve Alevilik kültürüyle özleştiğini belirtti. Ağdoğan, yüzyıllardan bu yana gözelerde ibadetlerini yaptıklarına işaret ederek, gözelerdeki mevcut görüntünün dışına çıkılmak istendiğini kaydetti. Ağdogan, bu durumdan rahatsız olduklarını ifade ederek, “Birkaç yıldan beri devletin burada bir proje çalışması olduğunu hep duyduk. Projenin son aşamasına geldiğini duyduk. Yapılmak istenen proje kapsamında köylüler olarak görüşlerimiz alınmadı. Görüşlerimizi alma boyutunda olursa elbette Munzur Babanın inanç boyutuna zarar verilmeden bir şeyler yapılmasını isteriz. Tahribatın olmasına asla izin vermeyiz. Ziyaretgahımız, bizim için çok değerlidir” diye konuştu.

 

'Munzur'a barikat kurarız'

Daha önceki dönemlerde gözelere ayakkabıyla bile gidilmediğini anımsatan yurttaşlardan Gülizar Gün “Munzur Baba’nın yanına ayakkabılarımızı çıkararak gidiyorduk. Şimdi suya giriliyor, piknik yapılıyor, bulaşıklar yıkanıyor. O sulardan beslenen balıklar var. Biz bile suyu oradan almayız. Şimdi de rant başlamış, orası birilerine verilmiş, gözleri sökecekler. Beton duvarlar koyacaklarmış. Ziyaretgahımızın olduğu gibi kalmasını istiyoruz. Lokmalarımızı dağıtıyoruz, ibadet ediyoruz. Bunları anlamak istemiyorlar. İzin vermeyeceğiz. İstersek Munzur’a barikat kurarız” tepkisinde bulundu. 

 

'Birlikte olunmalı'

Projenin 4 yıl önce hayata geçirilmek istendiğini söyleyen Hasan Şengül, projenin tepkilerin artmasıyla birlikte bugüne kadar uygulanamadığını dile getirdi. Projeye karşı olduklarını vurgulayan Şengül, “Halkın birlik olması gerekiyor. Başka bir çaresi yok” dedi.

 

‘Burası bizim gerçeğimiz'

Munzur’un bozulmasını istemediklerini ifade eden Raif Çelik ise, çalışmalara engel olacaklarını ifade etti. “Gerekirse iş makinalarına dağdan taş yuvarlarız” diyen Çelik, Munzur Gözeleri suyunun hastalara şifa olduğuna değindi. Doğanın Alevi inancında önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Çelik, şunları söyledi: “Bizim bitkilerimiz, dağımız, taşımız var. Burası bizim gerçeğimiz. Oraya kepçe girerse bizim suyumuz yön değiştirir. Çünkü Hızır aleyselam oranın içinde sır olmuş gitmiş. Kesinlikle ‘hayır’ diyoruz.”

 

‘Mücadele edeceğiz'

Mücadele ederek Munzur Gözelerinin yapılaşmasına izin vermeyeceklerini belirten Zeki Gün de, “Buranın suları şifa niyetine kullanılırdı. Şimdi duyduk yüzme havuzu, piknik alanları yapılacak. Kepçe girdiği zaman zaten doğa bozulacak. O suyun yön değiştirme ihtimali de var. Burada olduğumuz sürece bırakmayacağız, mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler