ESM: MTA personelini ve toplum sağlığını tehlikeye atıyor

MTA, koronavirüs salgınına ilişkin önlemlerin arttırıldığı bugünlerde, hayati tehlikeyi görmezden gelerek personelini 20 güne kadar görev emirleriyle çeşitli illere gönderiyor. KESK/ESM sendikası “İnsan sağlığı kârdan önce gelir” diyerek salgın sona erene kadar arazi çalışmalarının durdurulmasını ve personelin idari izinli sayılmasını istedi.

ESM: MTA personelini ve toplum sağlığını tehlikeye atıyor

SiyasiHaber

KESK’e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Maden Tetkik Arama kurumunun birkaç günden 20 güne kadar görev emirleriyle ülkenin her bölgesindeki şantiyelere gönderilmesini “Sürekli hareket halinde bulunan arazi elemanlarının olumsuz çalışma koşulları nedeniyle taşıyıcı olma olasılığı ve sağlıklarının tehlike altında olması toplum sağlığını doğrudan tehdit edecektir” ifadeleriyle eleştirdi. ESM, Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerle çelişen bu uygulamaya son verilmesini istedi.

 

Personeli bu dönemde sahaya göndermek sağlık tehlikesi yaratıyor

ESM’nin açıklamasında pek çok kamu kurumu işverenlerin yasal yükümlülüklerini herhangi bir cezai şarta bağlamadan ertelediği hatırlatılarak, MTA’nın personelini böyle bir dönemde arazi kamplarına göndermesinin tehlikelerine ve zorluklarına şöyle işaret edildi: “Bu süre boyunca personel sürekli hareket halinde bulunmaktadır; Şehirlerarası seyahatlerin valilik iznine bağlanmasıyla arazi personeli, ulaşımla ilgili problemlerle yüz yüze kalacaktır. Ayrıca, bir gün önce kimin kaldığını bilmediği ve her gün onlarca kişinin gelip-gittiği otel odalarında konaklamakta, her gün servisler ile onlarca km uzakta bulunan çalışma sahalarına gidip-gelmekte, aynı karavanı paylaşmakta ve birden fazla kişi ile birlikte çalışmakta, sondaj lokasyonu için arazi sahipleri ile görüşülmekte, kampa ve sondaja gerekli olan malzemeler ve tamirat için esnaf ve sanayiye gitmektedirler. Koranavirüs ile mücadele kapsamında lokantalar kapalı olduğundan paket servisleriyle sağlıklı beslenme koşulları bulunmamaktadır.”

 

İnsan sağlığı kârdan önce gelir

“İnsan sağlığı herhangi bir ekonomik kârdan önce gelir, bu açık ve nettir. Sağlık en değerli insan hakkıdır” ifadelerinin yer aldığı açıklama, “MTA Genel Müdürlüğünün, arazi çalışmalarının tümünü, salgının son bulacağı tarihe kadar ertelemesi, arazi personelinin ve işçilerin arazi koşullarından doğan maddi kayıplarının giderilmesi ve arazi çalışmaları tekrar başlayana kadar idari izinli sayılmaları için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” şeklindeki taleplerle sona eriyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler