Morales Bolivya halkına seslendi: 'Yabaniler' hükümete geri döndü iktidardayız!

Geçtiğimiz yıl ordu ve muhalefetin baskısıyla istifaya zorlanan eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkeden ayrılmak zorunda kaldığı noktaya tam bir yıl sonra tekrar geri döndü. Bu sefer Bolivyalı liderin yanında on binlerce destekçisi vardı.

Morales Bolivya halkına seslendi: 'Yabaniler' hükümete geri döndü iktidardayız!

 

Geçen yıl ordu ve muhalefetin baskısıyla istifaya zorlanan ülkeden ayırılmak zorunda kalan eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ülkesine geri döndü ve ülkeden ayrıldığı noktada on binlerce Bolivyalı’ya seslendi.

Bir yıl sonra Chimore'de tekrar halkı selamlayan Morales, ekim ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kendisinin aday gösterdiği Luis Arce kazanmasının ardından bu hafta Bolivya'ya dönmüştü. Morales'in etrafındakiler "Evo, Evo, Evo" şeklinde tezahürat yaptı.

Bolivya'da geçen sene Morales'in kazandığı seçimin şaibeli olduğunun iddia edilmesinin ardından ülkede büyük protestolar başlamıştı. Ordu, Morales'e verdiği desteği geri çektikten sonra Bolivya lideri, Chimore'den kalkan bir Meksika hava kuvvetleri uçağıyla ülkeden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Çarşamba günü gerçekleşen sembolik etkinlikte on binler Morales'in uçağının havalandığı pistin üzerinde buluştu.

Sahneden destekçilerine seslenen Morales, "Yalnız olmadığımızı biliyorduk. Geri döneceğimizi biliyorduk" dedi.

Koka yapraklarıyla çevrili havalimanında konuşan eski koka üreticileri sendikası başkanı, kendisi istifaya zorlandıktan sonra makamını devralan muhafazakar senatör Jeanine Anez ve ABD'yi hedef alarak "Bu barbarların tekrar gücü eli geçirmesine izin vermeyin" çağrısında bulundu.

Morales, bu ifadelerinden sonra; "Bolivya'daki ve dünyanın genelindeki sağcılar şunu bilmeli; 'yabaniler hükümete geri döndü. İktidardayız" diye konuştu.

Morales'in halefi Luis Arce, toplanmada yer almadı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler