Metin Feyizoğlu’a göre 'Savunma Yürüyüşü' yargının sorunlarını çözmek için değil!

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, baroların başlattığı 'Savunma Yürüyüşü' ile ilgili ilginç bir değerlendirmede bulundu. Yürüyüş yapan baro sayısının 80 değil 30 olduğunu öne süren Feyzioğlu, "Yürüyüş yargının sorunlarını çözmek için midir, yoksa başka bir şey için mi?" dedi.

Metin Feyizoğlu’a göre 'Savunma Yürüyüşü' yargının sorunlarını çözmek için değil!

 

CNN Türk ekranlarında yayımlanan ve Hakan Çelik’in sunduğu ‘Burası Hafta Sonu’ programına konuk olan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, baro başkanlarının eş zamanlı yürüyüşüyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Feyizoğlu "Yürüyüş yargının sorunlarını çözmek için midir, yoksa başka bir şey için mi?" sorusuna sorarak baroların yürüyüşünün “yargının sorunlarını çözmek için” olmadığını ima etti. Ancak Feyizoğlu baroların ne için yürüyüş yaptığına dair bir açıklama da getirmedi.

Feyzioğlu “Bir kere 80 baro yürümüyor, 30 baro yürüyor” diyerek “Savunma Yürüyüşü”ne avukatların verdiği desteği de tartışmalı hale getirmek istedi. Bilindiği gibi Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere neredeyse bütün büyük barolar “Savunma Yürüyüşü”ne katılıyorlar. Barolar Birliği’nin toplam üye sayısı dikkate alındığında yürüyüşe katılan baroların avukatların ezici bir çoğunluğunu temsil ettiği görülüyor. Üye sayısı az ve yönetim kurulları iktidar yanlısı olan baroların yürüyüşe katılmadıkları dikkat çekiyor.

AKP İktidarı’nın hazırlıklarını yaptığı, basına da yansıyan yeni düzenlemeye göre büyük barolara nispi temsil sistemi getirilmek istenirken küçük barolar düzenlemeden muaf tutuluyor. Böylelikle siyasal iktidar büyük baroların etkisini kırmayı amaçlıyor. Feyizoğlu’nun “80 baro değil 30 baro” açıklaması siyasal iktidarın hazırlıklarını yaptığı yeni delege sistemi ile örtüşüyor. Belli ki Feyizoğlu büyük baroların delege sayısının düşürülmesini amaçlayan yeni düzenlemeleri kendisine basamak yaparak Barolar Birliği yönetime tekrar seçilmenin hesaplarını yapıyor. “Savunma Yürüyüşü’ne katılan baroların avukatların ezici bir çoğunluğunu temsil ettiği düşünülürse, “80 baro değil 30 baro yürüyor” açıklamasının başka bir manası yok.

Feyzioğlu’nun 30 baro açıklaması da gerçeği yansıtmıyor. Savunma Yürüyüşü’ne 50’nin üzerinde baro katılıyor.  

Feyzioğlu katıldığı programda yukarıda işaret ettiğimiz sorunlara yönelik olarak tatmin edici hiçbir açıklamada bulunmadı.

Feyizoğlu’nun açıklamasında dikkat çeken hususlar şunlar:

 

“Çoklu baro sistemine karşıyız”

30 civarında baronun yürüdüğünü söyleyen Metin Feyzioğlu, “Çoklu baro kavramına karşıyız. 80 baromuz da karşı. Bir ilde birden fazla baro kurulmasına izin veren bir düzenlemeyi istemiyoruz. Yargının üç ayağından biri olan barolar için yanlış buluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına da anlattım” diye konuştu.

 

“Daha güvenilir bir yargı istiyoruz”

Feyzioğlu, “Sayısı 5 bin avukatı aşan barolarda çoklu baro kurulsun sadece fikir olarak öne atıldı. Teklif yok bakın…” dedi.

Feyzioğlu açıklamalarının devamında da şunları kaydetti: “Bugün yargıya dair hepimizin daha sorunu var. Daha güvenilir bir yargı istiyoruz. Denetim mekanizmalarının olmasını istiyoruz. Bu amaçla çok adım atılıyor. Ama bu hemen çözülmez. Yılların birikimi var. Bunu çözmek kolay değil.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler