Metal fırtına yaklaşıyor 5 Şubat’ta GREV VAR!

Metal fırtına yaklaşıyor. Birleşik Metal İş Sendikası 5 Şubat’ta grev kararını uygulayacağını açıkladı. Metal iş kolunda 11 ilde, 41 fabrikada 10 bin işçi 5 Şubat’ta greve çıkacak. Grev kararlılığı dün gerçekleşen Merkez Temsilciler Kurulu toplantısından çıktı.

Metal fırtına yaklaşıyor 5 Şubat’ta GREV VAR!

 

Metal  iş kolunda 5 Şubat’ta 10 bin işçi greve çıkıyor. DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nın dün gerçekleşen Merkez Temsilciler Kurulu toplantısından 5 Şubat’ta grevin başlatılması kararı çıktı. 5 Şubat itibarıyla 11 ilde 41 fabrikada çalışan 10 bin metal işçisi greve çıkacak.

Önceki gün Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası MESS’in uzlaşmaya varmasının ardından, MESS Birleşik Metal İş Sendikası’yla görüşerek yeni bir teklif sunmuştu. Birleşik Metal İş Merkez Temsilciler Kurulu dün gerçekleştirdiği toplantıda, MESS’in sunduğu yüzde 17’lik zam teklifini kabul etmeyerek,  5 Şubat’ta greve başlama kararı aldı.

Metal iş kolunda örgütlü diğer sendika Türk Metal ise önceki gün MESS ile anlaşma varmış, işçilere ilk altı ay yüzde 18,49, ilk yıl toplamında ise yüzde 25,50 oranında zam yapılacağı duyurulmuştu.

 

 

‘Metal işçileri bir kez daha tarih yazacak’

Birleşik Metal İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, daha önce 5 Şubat’ta uygulanmak üzere alınan grev kararını arkasında olduğunu bir kez daha vurgulanarak, “Genel Yönetim Kurulumuz, 5 Şubat grevini etkili biçimde hayata geçirmek için çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı” denildi. 5 Şubat’ta 11 ildeki 41 fabrikada, 10 bin metal işçisinin greve çıkacağının kaydedildiği açıklamada, “Metal işçileri daha önce defalarca yapılmaz denileni yaptı, olmazı oldurttu, tarih yazdı ve şimdi bir kez daha tarih yazma görevi, metal işçilerinin önünde durmaktadır. Metal işçilerinin uzlaşma çabalarına kulak tıkayan metal patronlarına, metal işçileri örgütlülükleri ile üretimden gelen güçlerini kullanarak en sert cevabı verecektir” denildi.

 

Birleşik Metal İş Sendikasının açıklamasını tam metni şöyle:

 

 “MESS’le Sendikamız arasında dün gece (28 Ocak 2020) geç saatlerde yapılan toplantıda MESS tarafından verilen yüzde 17 oranındaki ücret teklifini değerlendirmek üzere bugün (29 Ocak 2020) toplanan Merkez TİS Komisyonu MESS’in sefalet ücreti dayatmasını kabul etmedi.

Merkez TİS Komisyonumuzun önerisini değerlendiren Genel Yönetim Kurulumuz, daha önce 5 Şubat’ta uygulanmak üzere alınan grev kararını arkasında olduğunu bir kez daha vurguladı. Genel Yönetim Kurulumuz, 5 Şubat grevini etkili biçimde hayata geçirmek için çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı.

5 Şubat’ta 11 ildeki 41 fabrikadan, 10 bin metal işçisi greve çıkacak. Metal işçileri daha önce defalarca yapılmaz denileni yaptı, olmazı oldurttu, tarih yazdı ve şimdi bir kez daha tarih yazma görevi, metal işçilerinin önünde durmaktadır. Metal işçilerinin uzlaşma çabalarına kulak tıkayan metal patronlarına, metal işçileri örgütlülükleri ile üretimden gelen güçlerini kullanarak en sert cevabı verecektir.

“Nesillerden, nesillere aktarılacak yeni bir destanın ilk adımı bugün atıldı”

Eğer, grev ertelemeleri ile, baskı ile, tehdit ile, metal işçilerini korkutacaklarını sanıyorlarsa, onlara ne kadar yanıldıklarını açık bir şekilde göstereceğiz. Nesillerden, nesillere aktarılacak yeni bir destanın ilk adımı bugün atıldı.

Birleşik Metal İşçileri sendikası her zaman olduğu gibi bugün de, tüm metal işçilerinin, Türkiye işçi sınıfının, ekmek ve adalet mücadelesinin bayraktarlığı görevini gururla, onurla sürdürecektir. Metal işçileri 5 Şubat’ta bir kez daha tarih yazacak.

Biliyoruz ki, Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanında işçilerin gözü, kulağı ve dayanışması metal işçileriyle olacaktır. Tüm sınıf dostlarını ve tüm metal işçilerini bu destana ortak olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz.

Metal işçileri, sorumluluğunu taşıdığı binlerce metal işçisinin taleplerine sahip çıkacak, bu sorumluluğunun gereğini yerine getirecektir.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler