Meksika'da kadınlar, kadın cinayetlerine karşı sokağa çıktı

8 Mart dolayısıyla Meksika'da binlerce kadın bugün kadın cinayetlerine karşı sokağa çıktı. İstatistiklere göre Meksika'da her gün 10 kadın hayatını kaybediyor.

Meksika'da kadınlar, kadın cinayetlerine karşı sokağa çıktı

FRANCE 24'ün özel haberine göre yakın zamanda ardı ardına işlenen iki kadın cinayeti, kadınların sabrını taşırmış durumda. Şubat ayında erkek arkadaşı tarafından öldürülen Ingrıd Escamilla ve ondan bir gün sonra başka bir kadın cinayetine kurban giden Fatima mücadelenin sembolleri olmuş durumda.

FRANCE 24'e konuşan bir kadın gösterici, "Çocuklarımız için korkuyoruz, çocuğunun başına neler gelebileceğini bilememek korkunç bir şey" dedi.

Son zamanlarda artan kadın cinayetlerine karşı konuşan Meksika Başkanı Andrés Manuel López Obrador konuyla ilgili, "Ülkeye huzur ve barış getirebilecek her türlü öneriye açığım, her şeyi daha güzel hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz" açıklamalarını yaptı.

2010 yılında polis tarafından öldürülen Mariana Lima Buendía'nın annesi  Irinea Buendía ise başkanın açıklamalarının ikna edici ve güven verici olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Görevi vatandaşlarını korumak olmasına karşın bence Başkan Obrador görevini yerine getirmiyor ve ülkede sosyal adaleti sağlamak için hiçbir şey yapmıyor"

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler