MEB: 4 Ocak’a kadar sınav yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 81 il eğitim müdürlüklerine 4 Ocak 2021’e kadar hiçbir sınavın yapılmayacağını bildiren genelge yollandı.

MEB: 4 Ocak’a kadar sınav yapılmayacak

COVID-19 salgını tedbirleri kapsamında resmi ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarında 4 Ocak 2021'e kadar yüz yüze eğitime ara verilmişti. “Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi"  konulu genelge ile 4 Ocak 2021’e kadar sınavların yapılmayacağı, salgının seyrine göre sınavların bu tarihten sonra yüz yüze yapılmasının planlandığı belirtildi.  

 

Gönderilen yazıda alınan şu kararlar duyuruldu:

  • Hastalık, izin ve benzeri nedenlerle canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacak.
  • Okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az bir gün okula giderek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecek.
  • 4 Ocak'a kadar yüz yüze veya uzaktan olmak üzere hiçbir şekilde sınav yapılmayacak. Bu tarihten sonra sınavların okul ortamında yüz yüze yapılması planlanıyor ancak 4 Ocak'tan sonra ölçme ve değerlendirme faaliyetleri salgın sürecinin seyrine göre değerlendirilecek ve ayrıca duyurulacak. 
  • Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrenci seçim sürecinde yetenek alanlarına ilişkin olarak gerçekleştirilen bireysel değerlendirmeler yapılmayacak.
  • Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında aralarında motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları gibi yaygın eğitim faaliyeti yapan özel öğretim kurumlarında dönem sonu sınavları sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilecek. 
  • Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına 4 Ocak 2021'e kadar ara verilecek ayrıca pansiyonlarda da barınma hizmeti verilmeyecek. 
  • 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için ilkokul 3'üncü sınıflara yönelik İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulama süreci ve takvimine ilişkin işlemler, okulların yüz yüze eğitime açılmasına kadar ertelendi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler