Leyla Güven: bu, hepimizin yürütmesi gereken bir mücadele

Açlık grevinin 82. gününde olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven: “Bu direnişin diğer ayağı da dışarıda yapılan çalışmaydı. Bizim moral kaynağımızdı. Siz dile getirdikçe, insanlar konuştukça, her yere yayıldıkça..."

Leyla Güven: bu, hepimizin yürütmesi gereken bir mücadele

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, tahliyesinin ardından yaptığı açıklamada, “Hepimizin çabasına ve emeğine sağlık” dedi.

Leyla Güven, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 7 Kasım 2018’de açlık grevine başlamıştı. 25 Ocak’ta tahliye olan Güven, açlık grevini şimdi evinden sürdürüyor.

“İnsanlar konuştukça, her yere yayıldıkça...”

Güven, HDP aracılığıyla ilettiği yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Amed zindanından çıkarken gerçekten çok zorlandım. Direnişi başlattığım yer. Bir de 14 Temmuz ruhu adeta o duvarlara işlemiş. Bu direnişi başlatırken hakikaten o maneviyatı çok hissettim. O dönem yaşayan arkadaşların, onların söylediği sözleri yeniden yeniden yaşadım.

“81 gündür bu eylemi sürdürüyorum. Cezaevinde ben çok iyiydim. Ama dünden bu yana o maneviyattan kopmuş gibiyim. Bu duygudan kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Dışarının havası suyu, hiçbir şeyi bana doğal gelmiyor. Sanki içerisi daha doğalmış gibi, dediğim gibi bu çok ilginç bir psikoloji.

“Bu direnişin bir diğer ayağı da dışarıda yapılan çalışmaydı. Bu çalışmalar bizim moral kaynağımızdı. Siz dile getirdikçe, insanlar konuştukça, her yere yayıldıkça...

“Alman gazetesi birkaç gün önce bana röportaj için soru göndermişti, ‘Partiniz size yeterince sahip çıktı mı?’ diye. Dedim ki ‘Partimin sayesinde sesim ta Almanya’ya, size kadar gelmiş.’ Hepimizin çabasına ve emeğine sağlık. Bu hepimizin yürütmesi gereken bir mücadeledir.

“Tecrit bir insanlık suçudur. Biz de çeşitli vesilelerle bunu kaldırmaya, kırmaya çalıştık ama olmadı. Bu ceberrut, faşist devlet bizden bedel istiyorsa, bir Kürt kadını olarak bu bedeli seve seve vermeye hazırım. Bunun için ilk adımı ben attım ama şimdi zindanlar dolup taşıyor.

“Zindanlardaki morali, motivasyonu, coşkuyu bir görseniz, o coşku ile zindanlar bu tecridi parçalayacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Ne olmuştu?

24 Haziran 2018 seçiminde Hakkari Milletvekili seçilen, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, 22 Ocak 2018’de evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı.

Afrin operasyonu ile ilgili açıklamaları nedeni ile tutuklanan Güven, farklı tarihlerde katıldığı basın açıklamaları, etkinlikler ve yaptığı konuşmalar nedeniyle suçlanıyordu.

Güven, dokuz günlük gözaltı süresinin ardından 31 Ocak 2019'da çıkarıldığı Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi tarafından tutuklandı.

Milletvekili seçilmesinden hemen sonra yapılan başvuru sonucunda hakkında tahliye kararı verilmişti. Ancak tahliye kararının akşama kadar cezaevinden çıkarılmadı. Savcı tahliye kararına itiraz edince bu kez Güven’in tutukluluğunun devamına karar verildi.

Tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevinde açlık grevine başlayan Güven, 25 Ocak 2019’da tahliye edildi. Açlık grevinin bugün itibariyle 82. gününde.

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler