Kovid-19 bir çoklu organ katili

ÇEVİRİ - SkyNews’den Stuart Ramsay’in haberi - “Doktorlar, en genç ve en az etkilenerek atlatmış hastaların hayatlarının bile sonuna kadar değiştiğine inanıyorlar ve bunun kendini göstermesi yıllar sonra olabilir."

Kovid-19 bir çoklu organ katili

SiyasiHaber'in notu:  Koronavirüs insan vücudunda ne türden etkiler yaratıyor? Hastalık geçirildikten sonra etkileri ne kadar sürüyor ve  hangi boyutlarda? Henüz yeterli araştırma yok, araştırmalar yeni başlıyor. SkyNews baş muhabiri Stuart Ramsay, koronavirüs salgınının yıkıcı etkilerini yaşayan ülkelerden birinde, İtalya'da salgınla mücadele eden doktorların izlenimlerini ve bulgularını okuyucuyla paylaşıyor. Önümüzdeki aylarda virüsün insan vücudu üzerindeki etkileri daha fazla aydınlatılacak. Koronavirüsün üstündeki sis perdesi daha da aralanacak. Ramsay'ın SkyNews'deki haberini virüsün insan vücudu üzerindeki etkilerine dair sis perdesinin aralanmasının ilk işaretlerinden biri olarak gördüğümüz için yayımlıyoruz. 

İtalya’dan Korona virüs uyarısı: COVİD 19’un etkileri ilk düşünüldüğünden daha kötü olabilir

Kuzey İtalya’daki araştırmacılar ve doktorlara göre, KOVİD 19’un uzun dönemli etkileri, enfeksiyonu hafif bir şekilde atlatanlar da dahil olmak üzere, başlangıçta tahmin edildiğinden çok daha kötü olabilir.

Ülkenin salgından en ağır şekilde etkilenen bölgesi olan Lombardy’de, daha önce korona virüsüne yakalanan hastalarda psikoz, böbrek hastalığı, omur ilik enfeksiyonları, uykusuzluk, kronik yorgunluk ve mobilite sorunları görülmekte.

Doktorlar, bazı hastaların hiçbir zaman iyileşemeyebilecekleri ve bütün yaş gruplarının kırılgan olduğu konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

Virüsün, daha önce düşünüldüğü gibi sadece bir solunum sistemi hastalığı değil, vücudun bütün organlarını etkileyen sistemik bir enfeksiyon olduğunu söylüyorlar.

Bazı insanların çalışmak, konsantre olmak ve hatta fiziksel aktiviteler yapmak kabiliyetleri ciddi bir şekilde etkilenebilir.

Doktorlar, kendilerini kırılgan grupta görmeyen ve hastalığı kapma endişesi olmayan insanların, eğer emniyet tedbirlerine uymazlarsa kendilerini yaşamlarını değiştirecek hastalıklar edinme tehlikesine attığını söylüyorlar.

Sosyal mesafelenme, el yıkama ve maskenin şimdi her zamankinden daha da önemli olduğunu vurguluyorlar.

Bu uyarılar, Kuzey İtalya’da ikinci bir dalganın kapıda olduğu endişelerinin büyüdüğü bir zamanda yapılıyor. Bölgedeki iki ana hastanenin doktorları sadece bir elin parmakları kadar şiddetli solunum problemleri olan yeni vakanın olduğunu söylediler.

Papa Giovanni XXVIII Hastanesi Acil bölümünün başı olan Dr. Roberto Cosentini, Alpler’deki bölgenin 6.000 insanını kaybetmesine neden olan salgına karşı mücadeleyi yürüten bir hekim.

Mart ayında, Sky News’a hastanenin acil servisine girme olanağı tanıyarak bütün dünyanın hastalığın şoke edici etkilerini görmesini ve problemin boyutunun anlaşılmasını sağladı.

Şimdi de, dünyaya KOVİD 19’un bütün vücudu etkileyen tehlikeli bir öldürücü olduğu ve bizimle kalmaya devam ettiği uyarısını gönderiyor.

çev1

Dr. Roberto Cosentini 

Böbreklerden beyne kadar bütün vücuda taşınan sistemik bir hastalık

Şu anda sessiz olan, ama bir kaç ay önce KOVİD 19 hastalarıyla dolu olan acil bölümündeki odasında bana, “Başlangıçta, hastalığın ağır bir grip olduğunu düşündük, daha sonra ağır bir zatürreye yol açan ağır bir grip olduğunu ve bu aşamada hastaların hastaneye geldiklerini düşündük, fakat sonradan keşfettik ki, bu hastalığın böbreklerden beyne kadar bütün vücuda taşınan sistemik bir hastalık olduğunu keşfettik,” dedi.

“Diyaliz gerektiren böbrek yetmezliğinin diğer akut sonuçlarını görüyoruz şimdi; veya felç ve sonra akut miyokardiyal enfaktüs, yani virüsün sebep olduğu pek çok komplikasyon ve diğer semptomlar.”

“Şimdi, aynı zamanda da, nüfusun kayda değer bir bölümünde virüsün yarattığı hasarı görüyoruz.”

Sağlık servisini kırıp geçiren pamdeminin ortaya çıkmakta olan olumlu sonuçlarından biri, farklı alanlardaki doktorların ve uzmanların aylarca birlikte çalışması ve yeni beceriler kazanması oldu. Bu işbirliği virüsün anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Dr. Emanuela Catenacci, Cremona Hastanesi’nde çalışan bir beyin cerrahı, Mart’ta, salgının en kötü olduğu günlerde ilk karşılaştığımızda, acil bölümünde çalışmak üzere bu hastaneye sevk edilmişti.

Nörolojiye geri dönmüş, ancak şöyle çok önemli bir değişiklik var, eskiden diğer bölümlerden tamamen bağımsız olan hastaları tedavi ederken, şimdi bağlantının farkında. Bu bağlantı, çoklu organ öldürücüsü KOVİD 19.

Bana, “Hastanemizde immünolojistlerle birlikte çalışıyoruz, en ağır hastaları muayene ederken, sadece akciğerleri değil, KOVİD patolojisinin bütün sistemik görünümlerine de bakıyorlar,” dedi.

“Virüs sistemik bir enfeksiyona yol açıyor, akciğerler gibi bazı önemli organlarımız en ağır görünümlere sahip, bunu biliyoruz, ama beyin, deri de öyle, bazen de vasculitis (damar iltihabı) oluyoruz, yani sadece alt veya üst solunum yolları enfeksiyonu değil, o kadarla bitmiyor.”

İtalyan doktorların hastalarındaki bulguları University College Londra’daki geçenlerde yapılan bir çalışmayı yansıtıyor. Araştırmacılar, 16-85 yaş arasındaki 43 kişiyle yapılan araştırmada, KOVİD 19’un sebep olduğu, hezeyan hali, beyin iltihabı, felç ve sinir sisteminde hasar gibi ciddi nörolojik komplikasyonlar tespit ettiler.

Hastalardan bazıları ciddi hiçbir nefes alma sorunu yaşamamışlardı, nörolojik bozukluk korona virüsüne yakalandıklarının ilk ve tek işaretti.

Bergamo’da, hastalığı atlatanların yoğun bir test ve takip analizi programı başlatıldı. Doktorlardan oluşan timler, iyileşen KOVİD hastalarını sürekli bir şekilde inceliyor ve virüsün özelliklerini tespit etmeye çalışıyorlar.

65 yaşındaki Filippo Alcaini testi yapılan iyileşmiş hastalardan biri.

Şubat ayında ağır bir şekilde hastalandıktan sonra entübe edilmiş. İyileşeli dört ay olmuş fakat hala nefes alma ve dönem dönem aşırı yorgunluk problemi var. Devam etmekte olan problemlerinin farkında ve kabul ediyor, ama insanlara hiçbir şekilde virüse yakalanmamak konusunda uyarıda bulunuyor.

“Kurallara saygı göstermeyenlerin bir haftalığına benim yaşadıklarımı yaşamalarını, kendilerini benim kadar kötü hissetmelerini isterdim,” dedi bana.

“Böylece belki, uyarıları dikkate almayı, kurallara uymayı öğrenirler.”

Test ve takip programını yürüten doktorlar, yalın bir şekilde, bundan sonra ne olacağını tahmin edebilmek için virüs hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmadıklarını söylüyorlar.

çev2

Dr. Emanuela Catenacci

“Hastanın bütün vücudunu değiştiren çok farklı bir şey”

Dr. Gianluca Imperi, “Hastanın vücudunu değiştiren çok farklı bir şey,” dedi. “Korona virüs enfeksiyonundan sonra astım biçimlerinin ortaya çıktığını gördük. Korona virüsün yarattığı hasarın enflamasyondan geldiğini artık kesinlikle biliyoruz ve astım ve diğer solunum hastalıkları enflamasyon hastalıklarıdır. Korona virüsün vücudumuzda tetikleyip geliştireceği diğer enflamasyon hastalıkları da vardır. Radyolojik açıdan, basit korona virüs zatürresini hastalar tamamen atlatabilirler, fakat en büyük değişiklik muhtemelen enflamasyondur. Hepsinin vücudunda, vasküler sistemlerinde, solunum sistemlerinde enflamasyonu gördük, dolayısıyla bu hastalarda, hastalığın akut aşamasından çıksalar bile enflamasyonu halletmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

Virüs hakkında o kadar az şey biliniyor ki, uzun dönemli planlama bir tahmin işi.

Doktorlar, en genç ve en az etkilenerek atlatmış hastaların hayatlarının bile sonuna kadar değiştiğine inanıyorlar ve bunun kendini göstermesi yıllar sonra olabilir. Sonuç olarak da, bütün bir emek gücü daha az üretken hale gelebilir.

İtalya’dan gelen tavsiye çok basit: Enfekte olmayın.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler