Kocaeli fabrika yangınında ölen 4 kişi kayıt dışı göçmen işçi miydi?

Bayramın son günü Çayırova Cumhuriyet Mahallesi’nde bir ev tekstil ürünleri fabrikasında çıkan yangında ilk belirlemelere göre 4 işçi hayatını kaybetti. Fabrikada ölenlerin ve çalışanların göçmen işçiler olduğuna, bu işçilerin fabrikada yaşadığına dair iddialar var.

Kocaeli fabrika yangınında ölen 4 kişi kayıt dışı göçmen işçi miydi?

Demokrat Kocaeli’den Süriye Çatak Tek’in haberine göre, Kocaeli Çayırova Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Akpınar Tekstil’e ait ev tekstil ürünleri fabrikasında, bayramın son günü 6 Haziran Perşembe saat 09.30 sıralarında, henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Lojistik deposu olarak da kullanıldığı iddia edilen fabrikadaki yangını görenler, itfaiyeye haber verdi. Kısa zamanda büyüyen yangın sırasında patlamalar yaşandı. Yangına Çayırova, Gebze, Darıca, İzmit ve İstanbul'dan itfaiye ekipleri müdahale etti.

Ağır bilanço

Yangının ağır bilançosu ise 4 buçuk saat süren söndürme çalışmalarının tamamlanması ile ortaya çıktı. Yangın başladığında içeride 30 işçi olduğu öğrenildi. Birçok işçi yangın başladığında kendi imkanlarıyla fabrika dışına çıktı. 8 işçi ise ekiplerin yardımıyla dumanların arasından çıkarılarak hastanede kontrol altına aldı. Ancak ekiplerin ulaşamadıkları işçiler de vardı. Trajik yangında fabrika tamamen kullanılamaz hale gelirken 4 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Daha sonra bu sayının 5 olduğu da iddia edildi. Yangının hızla büyümesinin en büyük gerekçesi ise yangın söndürme sisteminin olmaması olduğu öğrenildi.

Savcılıktan ölü sayısı açıklaması

Trajik yangın sonrası birçok iddia ortaya atıldı. Öncelikle ölü sayısı konusunda haber ajansları arasında farklılıklar oluştu. Hayatını kaybeden işçi sayısının 5 olduğuna dair haberler yayınlandı. Ancak Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı dün akşam saatlerinde Türkiye’yi yasa boğan fabrika yangınıyla ilgili açıklama yaptı. Ölü sayısının dört olduğunu söyledi.

2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi

Savcılığın açıklamasında şöyle deniyor: “Yangında ölen şahıs sayısının 4 olduğu ve yanmış şekilde oldukları anlaşılmıştır. Bu kapsamda soruşturma başlatıldığı ve olayın soruşturulması için 2 Cumhuriyet Savcısının görevlendirildiği, maddi gerçeğin tüm yönleriyle aydınlatılması için olay yerinde araştırma ve inceleme devam etmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyu bilgilendirilecektir.”

İnanılmaz iddialar

Savcıların yaptığı soruşturma devam ediyor, ancak iddiaların ardı arkası da kesilmiyor. Trajik yangında ölenlerin kimlikleri ile ilgili teyit edilemeyen çok iddia var. Bu iddialar şöyle:

1. Çalışanlar ve yanarak ölenler yabancı uyruklu: Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre 1 buçuk milyon kaçak göçmen işçi çalışıyor. Bunlardan sadece 50 bini çalışma iznine sahip. Akpınar Tekstil’deki işçiler de iddialara göre yabancı uyruklu. Çevre sakinleri işçilerin ailelerinden hiç kimsenin olay yerine gelmemesini ve yangından kurtulan işçilerin ortalıkta olmamasını da buna bağlıyor. Ölen işçilerin Suriye ve Afgan uyruklu olduğu iddialar arasında.

2. Göçmen işçiler fabrikada yaşıyordu: Ülkemizdeki kaçak göçmen işçiler inanılmaz kötü koşullarda çalışıyor. Akpınar Tekstil’de çalıştı söylenen yabancı uyruklu işçilerin de lojistik depo olarak da kullanılan dört katlı binada yaşadığı iddia ediliyor. İddialara göre yangın da o bölgede başladı.

3. Ölenler arasında çocuk da var: Yangın ile ilgili ortaya çıkarılması gereken en ağır iddia ise yangında hayatını kaybedenlerden birinin çocuk olduğu ile ilgili. Yangından bir anne ve çocuk cesedinin birlikte çıkarıldığını söyleyenler var.

Raporlar açıklanınca

Bu iddiaların doğru olup olmadığı görevlendirilen iki cumhuriyet savcısının soruşturmasını tamamlaması ve yangına müdahale eden itfaiye ekiplerinin kesin raporlarının hazırlanarak kamuoyuna açıklanması ile ortaya çıkacak. Kamuoyu şimdi her iki raporu da merakla bekliyor.

Demokrat Kocaeli muhabiri yaşanan olay ve iddialarla ilgili Akpınar Tekstil’in web sitesi üzerinden paylaşılan iletişim numaralarından yetkililerine ulaşmaya çalıştı. Ancak telefonlara cevap veren olmadı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler